[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maltézska pomoc Slovensko v Nitre obdarovala opäť ženy vo väznici
P:3, 25. 12. 2020 13:40, DOMNitra 25. decembra (TK KBS) Maltézska pomoc Slovensko neprestáva so svojimi aktivitami pomoci núdznym ani počas koronavírusovej pandémie. Preto zabezpečila aj nákup 250 ks vianočných balíčkov so sladkosťami, ktoré na Štedrý deň 24. decembra 2020 skončili v rukách väzenského kaplána Ústavu na výkon trestu odňatia slobody pre ženy v Nitre Chrenovej Petra Hasaru. Vzhľadom na karanténu, ktorá v ženskej väznici platí, a znemožňuje dobrovoľníkom z nitrianskeho centra ich tradičné osobné odovzdanie, väzenský kaplán zabezpečí ich odovzdanie aj s pozdravmi odsúdeným ženám za múrmi väznice.

Centrum Maltézskej pomoci Slovensko v Nitre vyjadruje vedeniu Maltézskej pomoci Slovensko v Bratislave vďaku za to, že sa tak 10. ročná niť tradície vianočného obdarovania v ženskej väznici v Nitre nepretrhne ani v tomto ťažkom období.

Každoročná a tradičná vianočná aktivita centra MPS v Nitre za múrmi ženskej väznice v Nitre je prejavom jedného zo skutkov milosrdenstva. Jej cieľom je preukázať pozornosť uväzneným ženám, motivovať ich k náprave života a dať im najavo skutočnosť, že aj keď ich spoločnosť pre ich kriminálne chovanie odsudzuje, Božie milosrdenstvo a Božia láska je pre nich stále aktuálna a stále majú šancu začať život odznova a konať dobro.

Viac ako 10 miliónov ľudí na svete je väznených. Maltézsky rád má dlhú tradíciu v práci s väzňami, trestanými osobami a ich rodinami a jeho snahou je zmierňovať ďalekosiahle následky trestu odňatia slobody, akými sú: rodinné vzťahy, mentálne a fyzické zdravie, vyhliadky na nové zamestnanie alebo následné finančné zabezpečenie. V spoločnosti je síce zvýšené povedomie o nutnosti prevýchovy a podpory väzňov počas i po výkone trestu, ale vplyv na ich rodinných príslušníkov, najmä deti sa často prehliada.

V duchovnej oblasti je snahou Maltézskeho rádu napomáhať konaniu bohoslužieb a vysluhovaniu sviatostí a iných obradov vo väzniciach, poskytovať väzňom náboženskú literatúru, robiť nábor a školiť dobrovoľníkov pre návštevy väzňov, alebo zlepšovať verejné vnímanie ľudí, ktorí boli alebo sú väznení. Táto služba je obrazom Kristovej služby, ktorý zaobchádzal s každým človekom dôstojne a s rešpektom. Je bežným zvykom, že odsúdení dostávajú od Maltézskeho rádu rôzne darčeky na Vianoce, medzi iným aj Sv. Písmo a pod.

V Nitre je to každoročne balíček s vianočnými figúrkami, ale boli už aj froté uteráky, čo odsúdené ženy spolu s duchovným slovom a želaním od dobrovoľníkov Maltézskej pomoci v Nitre vždy so slzami v očiach ale s radosťou prijímajú.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20201225007   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]