[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo pápeža Františka a arcibiskupa Welbyho lídrom Južného Sudánu
P:3, 25. 12. 2020 08:17, ZAHVatikán 25. decembra (RV) „Sme radi, že vidíme malé pokroky, ktoré ste urobili, ale vieme, že to nestačí, aby váš ľud naplno pocítil účinky mieru.“ Takto píšu Svätý Otec František a prímas Anglikánskeho spoločenstva Justin Welby spolu s moderátorom generálneho zhromaždenia Škótskej cirkvi Martinom Fairom v spoločnom posolstve lídrom Južného Sudánu. Zároveň opätovne potvrdzujú svoj úmysel v príhodnom čase navštíviť krajinu.

„V tomto vianočnom čase si pripomíname, že náš Pán Ježiš Kristus prišiel na svet medzi tými poslednými – v zaprášenej maštali so zvieratami. Následne pozval tých, ktorí túžili byť veľkými v jeho kráľovstve, aby sa stali služobníkmi všetkých“, píšu v posolstve lídrom Južného Sudánu pápež František, arcibiskup Welby a reverend Martin Fair. Opätovne deklarujú vôľu navštíviť krajinu, a to v príhodnom čase, keď sa veci dajú do poriadku:
„V modlitbe si stále uvedomujeme záväzky, ktoré ste prijali v apríli 2019 vo Vatikáne: viesť vašu krajinu k uskutočňovaniu mierovej dohody harmonickou cestou, i naše úsilie navštíviť Južný Sudán v pravý čas, keď sa záležitosti vrátia do normálnosti. [...] Keď prídeme na návštevu, chceli by sme byť svedkami zmenenej krajiny, vedenej lídrami, ktorí - ako povedal minulý rok Svätý Otec - «sú ruka v ruke, zjednotení... ako jednoduchí občania», aby «sa stali otcami (a matkami) národa».“

Posolstvo uzatvára trojica signatárov svojím uistením o modlitbe:
„Tieto Vianoce prosíme, aby ste dospeli k zakúseniu väčšej dôvery medzi vami a väčšej šľachetnosti v službe vášmu ľudu. Modlíme sa, aby ste spoznali pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, vo vašich srdciach a v srdci vášho veľkého národa“ (porov. Flp 4,7).

Vianočné posolstvo potvrdzuje blízkosť a podporu Petrovho nástupcu, anglikánskeho prímasa i zástupcu Škótskej cirkvi v náročnom mierovom procese v krajine, ktorá sa stala nezávislou od Sudánu 9. júla 2011. Následne však upadla do krvavého etnického konfliktu medzi vládnucimi silami prezidenta Kiira z etnickej skupiny Dinkov a bývalého viceprezidenta Machara z etnickej skupiny Nuerov, ktorý sa pokúšal o štátny prevrat.
Pripomeňme, že občianska vojna od roku 2013 spôsobila 400 tisíc mŕtvych a 4 milióny utečencov, a takmer polovica obyvateľov trpela hladom. V septembri 2018 bola podpísaná dohoda o riešení konfliktov v Južnom Sudáne R-ARCS (Revitalised Agreement on the Resolution of Conflict in South Sudan). Situácia krajiny zostáva však zložitá. V minulých dňoch vedúci misie OSN v Južnom Sudáne David Shearer vystúpil pred Bezpečnostnou radou OSN, aby dal na vedomie, že realizácia dohody o miery postupuje pomaly a na veľkú časť krajiny ešte stále dolieha násilie.
Humanitárna situácia sa zhoršuje aj príčinou pandémie COVID-19 a nedostatkom potravín.

V apríli 2019 pápež František usporiadal v Dome sv. Marty duchovné stretnutie za pokoj v Južnom Sudáne, na konci ktorého vykonal neočakávané gesto, keď s námahou pokľakol, aby pobozkal nohy prezidentovi republiky Salvovi Kiir Mazarditovi, viceprezidentom Riekovi Machar Teny Dhurgonovi, Tabanovi Deng Gaiovi a vdove po juhosudánskom lídrovi Johnovi Garangovi, Rebecce Nyeandeng De Mabiovej.( TK KBS, RV mh; pz ) 20201225002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]