[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krásnych predstáv slávenia Vianoc sa musíme vzdať, budú viac v tichu
P:3, 24. 12. 2020 08:05, DOMBratislava 24. decembra (TK KBS) Krásnych predstáv slávenia tohtoročných Vianoc a Nového roka sa podľa rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika všetci viac-menej musíme vzdať. „Určite sa nebudem môcť stretnúť so všetkými ľuďmi, s ktorými by som sa rád stretol. Vianoce budú asi viac v tichu, ktoré dá priestor kontemplácii, modlitbe, radosti a vďačnosti z tajomstva príchodu Vykupiteľa," povedal v rozhovore s Tlačovou kanceláriou KBS.

„Pre mňa budú slávenia týchto krásnych sviatkov v poloprázdnych kostoloch, ale ďakujem Bohu, že slávenia môžu byť. Mojou túžbou do budúceho roka je, aby ho naša diecéza prežila ako Rok Eucharistie a kňazstva a to ešte posilnený Rokom sv. Jozefa, ktorý vyhlásil Svätý Otec František. Aby sme ho prežili vo vďačnosti za tieto sviatosti, v prehlbovaní poznania a potom aj vzťahu voči týmto darom," dodal biskup Stolárik.

Cirkev na Slovensku zažila tento rok viackrát náročný čas bez verejného slávenia bohoslužieb. Biskup Stolárik zopakoval slová, ktoré povedal aj po Veľkej noci. „Prežívať Sväté Trojdnie i Veľkú noc bez priamej účasti veriacich bolo veľmi zvláštne. Hoci technika – internet, ostatné médiá nás s mnohými spojili v jedno spoločenstvo, mohol som viac vnímať Ježišovu opustenosť, keď už úplne sám, aj keď spočiatku obkolesený zástupmi, završoval dielo vykúpenia. Ale v takej atmosfére bolo zavŕšené naše vykúpenie a ja som si uvedomoval, že v tomto roku pri slávení Veľkej noci zdieľam túto atmosféru s Ježišom." A celé to obdobie sa nieslo v znamení osobného smútku z toho, že toľkí, ktorí by chceli, nemôžu byť prítomní na slávení Eucharistie a prijímať Chlieb života, tvoriť spoločenstvo," uviedol.

Tento náročný rok sa biskup presvedčil a utvrdil v tom, že v každom čase je možné hlásať Evanjelium, starať sa o zverené duše, „pričom treba hľadať možné, možno aj nové spôsoby. Opäť som sa posilnil v istote sily a účinnosti modlitby, ktorá môže objať celý svet s jeho potrebami, bolesťami... Samozrejme, chcem v tom pokračovať aj ďalej a naďalej pozývať všetkých k spolupráci na budovaní Božieho kráľovstva v istote, že všetci sú potrební, nielen kňazi, zasvätení, ale každý človek dobrej vôle a milujúceho, ochotného srdca môže svojim dielom prispieť," povedal.

Na záver rozhovoru pridal i želanie všetkým ľuďom na Slovensku: „Ježiš, ktorý prišiel na svet ako večné Slovo Otca, ako večná Pravda, nech nájde prijatie v každom ľudskom srdci. Nech je prijatý ako Vykupiteľ, ako Osloboditeľ z otroctiev lži, násilia, strachu a všetkých vírusov, ktoré škodia a zabíjajú telo, ale aj dušu. Prijmime ho ešte osobnejším spôsobom počas týchto Vianoc, poznačených pandémiou. Prijmime ho s vierou, nádejou a láskou do svojich sŕdc, rodín, do svojich príbytkov, dajme mu miesto v našich vzťahoch, úsiliach, plánoch. On je silnejší ako všetok strach a problémy," uviedol.

„Dajme mu šancu v našich životoch, aby mohol prejaviť svoju zachraňujúcu moc a lásku v živote každého z nás, našich rodín, nasej krajiny, celého sveta. Prajem Vám a vyprosujem milostiplné Vianoce preniknuté nádejou a radosťou z príchodu Vykupiteľa a požehnaný Nový rok 2021 pod ochranou Svätej rodiny - Ježiša, Márie a Jozefa," povedal biskup Stolárik.( TK KBS, sto, ml; rp ) 20201224002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]