[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenská katolícka charita projektom pomôže rodinám na Ukrajine
P:3, 23. 12. 2020 08:00, DOMBratislava 23. decembra (TK KBS) Ozbrojený konflikt na východnej Ukrajine spôsobil masívne vysťahovanie v rámci krajiny. Chtiac nechtiac sa dotkol každej rodiny v regióne Dnipro. Dokopy 1,4 milióna obyvateľov začínalo žiť odznova na inom mieste. Ani po šiestich rokoch si väčšina z nich nenašla nový domov. Dokázať to s príjmom 65 eur mesačne (2161 hrivien)? Takmer nemožné. Pomôžeme našim susedom? Slovenská katolícka charita spustila projekt spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Zapojiť sa môžeme všetci TU.

Pomoc cez poukážky je adresná

Pomoc poputuje 600 vysídleným rodinám, približne 1800 osobám, v Dnipropetrovskej oblasti, ktoré cez poukážky podporíme potravinami, liekmi a zabezpečíme im psychosociálne poradenstvo. Neľahkú situáciu miestnych popisuje projektová koordinátorka Caritas Donetsk Svetlana Šux: „Pomohli sme Júlii, mamičke 2 detí, ktorá odišla z Donetsku kvôli bojom ešte ako tehotná. Svojho muža, ktorý zostal bojovať, nevidela tri roky. S minimom možností a vo veľkej neistote bola sama na hľadanie bývania, vybavovanie dokladov, umiestnenie staršieho syna do školy, nehovoriac o finančných problémoch a chorľavej dcérke. Psychologické tréningy a materiálna pomoc jej pomohli zvládnuť tento enormný stres a začať odznova.“

Podľa prieskumu Medzinárodnej organizácie pre migráciu z júna 2019 má dostatok financií na jedlo iba 46% ľudí z vidieckych oblastí Ukrajiny. Projekt podpory pre vnútorne vysídlené osoby začal v novembri 2020, na základe spolupráce medzi Slovenskou katolíckou charitou a Caritas Donetsk.

V rámci prípravy projektu bol priamo na mieste jeho realizácie manažér humanitárnej pomoci Hugo Gloss: „Napriek tomu, že v slovenských médiách sa aktuálna situácia na Ukrajine takmer nespomína, aj po šiestich rokoch od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v oblasti Donbas, mnohí ľudia, ktorí vtedy museli opustiť svoje domovy, stále žijú v provizórnych podmienkach, ktoré sa prebiehajúcou pandémiou ešte viac zhoršili. Som preto rád, že sa nám podarilo s Caritas Donetsk odštartovať projekt, ktorý ľuďom v núdzi skutočne pomôže. A zároveň si vážime podporu zo strany Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Sama Caritas Donetsk, miestna charita, sa musela presťahovať a zažila na vlastnej koži, čo prežívajú tí, ktorým pomáhajú. V súčasnosti sídli v meste Dnipro (v minulosti Dnipropetrovsk) a ako jedna z mála neziskových organizácií zostala pôsobiť v tejto oblasti. V práci sa im osvedčil systém poukážok, ktorý uprednostňujú pred balením potravín a hygienických balíčkov s liekmi, pretože príjemcovia si môžu slobodne vybrať, čo si kúpia v závislosti od svojich potrieb. Celkovo prerozdelíme vysídleným rodinám Dnipropetrovskej oblasti 600 poukážok na potraviny a 400 na lieky v hodnote 1000 hrivien/poukážka. Miestne mimovládne organizácie, ktoré pôsobili v rokoch 2014 – 2016 v oblasti Dnipro, svoje aktivity obmedzili. To ale neplatí o Caritas Donetsk, ktorá tu ako jediná organizácia poskytuje pomoc vnútorne vysídleným osobám. Viacero podobných projektov Slovenská katolícka charita realizovala aj v minulosti. 

Hľadať si nové miesto v živote nie je jednoduché. Ľudia v tejto situácií často menia pohľad na seba, iných, vlastnú hodnotu. Preto je dôležité nadviazať pozitívne vzťahy, motivovať ich k účasti na spoločenskom živote miestnych komunít a udržiavať ich duševné zdravie. Dvojdňové školenia, ktoré sú súčasťou projektu tomu zaiste pomôžu. Caritas Donetsk pozná miestne komunity a vďaka svojim doterajším skúsenostiam psychosociálnu a materiálnu pomoc dokáže zabezpečiť vo výbornej kvalite. V skupinách po 15 osôb budú spolu hľadať spôsoby ako riešiť konflikty a využiť pozitívne stratégie na zvládanie stresu.

Dokázali pomôcť aj pani Ľudmile. Viac Svetlana Šux: „Pani Ľudmila sa zo všetkých síl snažila pomôcť dcére, slobodnej matke, s výchovou jej 2 detí. Nemali finančné prostriedky na nevyhnutnú starostlivosť o jej zdravotne znevýhodnenú vnučku. Zažívala úzkosť, stres, emocionálnu nestabilitu, pocity apatie. Toto všetko ovplyvňovalo jej duševné zdravie až kým sa nezačala stretávať s našou psychologičkou. Vďaka pomoci prekonala stres a znížila pocity úzkosti. Psychologická podpora pre ľudí v podobných situáciach je nevyhnutná.“ Veľmi sa tešíme, že projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Slovensko tým jasne vyjadrilo túžbu pomôcť, ku ktorej sa môžete pridať.

TK KBS informovali Ján Košta a Hugo Gloss( TK KBS, jko, hgl, ml; rp ) 20201223002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]