[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločenstvo Šalom medzi núdznymi zmierňuje dopady chudoby
P:3, 22. 12. 2020 15:16, ZAHBrazília 22. decembra (TK KBS) Katolícke spoločenstvo Šalom už mnoho rokov medzi núdznymi zmierňuje dopady chudoby a beznádeje, ktorými trpia ľudia zabudnutí a na konci spoločenského záujmu.

Na misijnom území v Marajó na severe Brazílie v štáte Pará pôsobia laici, rodiny, či kňazi. Svoj čas obetujú službe núdznym, modlitbe a štúdiu Svätého Písma. „Žijem v Chaves už 10 rokov. Na tomto mieste je stále veľmi vysoká negramotnosť a ľudia sú veľmi nečinní. Pracujeme s extrémne zraniteľnými rodinami. Problémom nie je len chudoba, ale aj morálna situácia – zneužívanie a predčasná sexualita detí,“ píše v opise projektu Dilma, misionárka a členka komunity Šalom.

Toto mesto nie je len, takpovediac, „na konci sveta“, ale najmä na konci brazílskeho štátneho indexu rozvoja. To znamená, že spomedzi 5565 miest a obcí je Chaves na mieste číslo 5560.

Je to 6. najchudobnejšie miesto v krajine. Začarovaný kruh tzv. negatívnych sociálnych javov má najhoršie následky na deťoch a mladých. Chlapci začínajú piť alkohol, alebo brať drogy vo veľmi skorom veku a dievčatá zvyknú otehotnieť skôr, než sú pripravené na založenie rodiny. Nemajú ešte základné vzdelanie do života, žiadne remeslo, žiadny základ, na ktorom by mohli postaviť svoj život a tak sú odkázané len na pomoc. Následne, deti nechodia do školy, pretože pomáhajú rodičom s obživou.

Žiadne vyhliadky do budúcna, beznádej a bieda vedú mladých mužov, ktorí by mali prevziať zodpovednosť za rodinu, k nečinnosti a alkoholizmu. „Keď naša komunita prišla do Chaves, viac ako sto rokov tu nemali žiadneho kňaza,“ spomína Dilma. „Museli sme začať učiť ľudí všetko od začiatku. Najzákladnejšie vedomosti z katechizmu, čo sú to sviatosti a tak ďalej. Mnohí z nich neboli ani pokrstení. Nemali žiadne povedomie o svojej vlastnej dôstojnosti a žili len na základe spomienok na akúsi vieru, o ktorej len počuli.“

Misionári navštevujú miesta ako Chaves, vyučujú deti a mladých základné životné zručnosti, ale aj katechizmus. Poskytujú základnú zdravotnú starostlivosť, vedú modlitbové stretnutia a povzbudzujú ľudí k tomu, aby sa nevzdávali a prevzali zodpovednosť za svoj život.

V 20-tisícovom meste pôsobí 8 misionárov od roku 1996. Cieľ ich služby je vlastne veľmi jednoduchý, no náročný na dosiahnutie. Naučiť ľudí základné veci do života, čítať, písať, spočítať si výdavky na život a plánovať si aspoň malé ciele. No najdôležitejší cieľ je dať núdznym nádej, že ich život má zmysel. To sa dá jedine vierou v Boha. Preto je duchovná služba stredobodom ich pôsobenia.

„Nie každý je povolaný ísť na misie, alebo ísť konkrétne sem do Chaves. Ja tu však mám byť a môžem tu byť aj vďaka dobrodincom. A to znamená, že všetci dobrodinci sú tu so mnou tiež,“ uzatvára Dilma.

Komunite Šalom sme prisľúbili pomoc na každodennú misijnú činnosť. Ak Vám to situácia dovoľuje, zvážte počas nadchádzajúcich sviatkov finančný dar na podporu misionárov v Brazílii.( TK KBS, ACN, rp; ml ) 20201222036   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]