[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo vybraných okresoch sa sprísňujú opatrenia pre slávenie bohoslužieb
P:3, 22. 12. 2020 08:10, DOM

Bratislava/Nitra 22. decembra (TK KBS) Vo vybraných okresoch začínajú platiť oddnes sprísnené opatrenia pre slávenie verejných bohoslužieb. V niektorých hygienici rozhodli, že budú úplne zakázané. Vyplýva to z vyhlášok regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Vo viacerých okresoch Nitrianskeho kraja sú od utorka zakázané verejné bohoslužby. Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa omše nemôžu konať v okresoch Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa. V rámci Nitrianskej diecézy budú veriaci bez verejných omší aj v okresoch Trenčín a Bánovce nad Bebravou.

Nitrianske biskupstvo na základe aktuálnych oznámení RÚVZ Nitra a RÚVZ Trenčín oznámilo, že v Nitrianskej diecéze z dôvodu zhoršenej pandemickej situácie platia pre konanie bohoslužieb až do odvolania nasledovné sprísnené opatrenia:

– pre dekanáty a farnosti v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa, Trenčín a Bánovce nad Bebravou v zmysle vyhlášky ÚVZ SR č. 47 z 18. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok 19. decembra 2020, a vyhlášky č. 52 zo dňa 21. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok 22. decembra 2020, sa zakazuje výkon bohoslužieb za účasti verejnosti, spovedania v kostoloch, ako aj individuálnych návštev kostolov, pričom bohoslužby môžu byť vykonávané iba za účasti celebranta s nevyhnutnou asistenciou za účelom zabezpečenia online vysielania. Kňazi budú aj naďalej celebrovať sväté omše aj keď bez účasti verejnosti podľa zapísaných úmyslov veriacich, ku ktorým sa je možné duchovne pripojiť, alebo ich sledovať prostredníctvom online prenosov.

– pre ostatné dekanáty a farnosti patriace do ostatných nemenovaných okresov ako sú Levice, Nové Zámky a Topoľčany tak na základe vyhlášky ÚVZ SR č. 45 zo 17. decembra 2020, ktorá nadobudla účinok 19. decembra 2020, platia zatiaľ pravidlá, podľa ktorých počet účastníkov na verejných bohoslužbách sa znižuje na 25 percent kapacity miest na sedenie v chrámoch. V praxi to znamená, že každá druhá lavica v kostole zostane prázdna, a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia, ako je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a priestorov, podávanie Eucharistie na ruku, dodržiavanie rozostupov atď.

Nitrianske biskuptvo zároveň upozorňuje, že opatrenia sa podľa vývoja pandemickej situácie môžu každým dňom zmeniť aj v týchto okresoch, kde je ešte stále možné sláviť bohoslužby aj za účasti verejnosti. Prosíme preto kňazov aj veriacich o zodpovedné dodržiavanie všetkých prijatých protipandemických opatrení v záujme ochrany zdravia svojho, ako aj ostatných blížnych, ale aj o pokoj, ohľaduplnosť, trpezlivosť, toleranciu a snahu prežiť Vianočné sviatky v pokoji, so skutočne duchovným úžitkom aj napriek sťaženým podmienkam.

"Tam kde je to ešte možné, budú zvýšené počty svätých omší, a tam kde to technické podmienky umožňujú, a zvlášť tam, kde je už slávenie bohoslužieb za účasti verejnosti nemožné, budú sväté omše vysielané v priamych prenosoch aj prostredníctvom elektronických médií a kanálov. Je preto potrebné sledovať web stránky a profily farností na sociálnych sieťach, či vývesky pri kostoloch, kde budú zverejnené aktuálne informácie a linky na živé vysielanie. Prosíme všetkých technicky zdatnejších, aby pomohli s naladením vysielania aj pre starších a nevládnych, alebo osamotených ľudí, aby mali všetci umožnené sledovanie sviatočných bohoslužieb aspoň prostredníctvom elektronických médií.

Vyzývame našich veriacich, aby využili možnosť sledovania sviatočných, či každodenných bohoslužieb aj prostredníctvom vysielania RTVS na rozhlasových vlnách alebo televíznych kanáloch, či katolíckych elektronických médií ako sú TV LUX, Rádio LUMEN, či Rádio Mária. Program ich vysielania bohoslužieb počas sviatkov, ako aj v ďalšom období bude zverejnený aj na našich stránkach v krátkom čase," píše na svojej webstránke Biskuptvo Nitra.

-----------------------------------------------------------------

Pre niektoré z dekanátov Trnavskej arcidiecézy začali platiť od soboty 19. decembra, pondelka 21. decembra a utorka 22. decembra sprísnené opatrenia, ktorými riaditelia regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) rozhodli o zákaze slávenia verejných bohoslužieb.

RÚVZ so sídlom v Trenčíne rozhodol o zákaze bohoslužieb pre okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava od soboty 19. decembra 2020. Od pondelka 21. decembra platí ten istý zákaz pre okres Komárno, ako o tom rozhodol RÚVZ so sídlom v Komárne. A nakoniec RÚVZ so sídlom v Nitre rozhodol o takom istom zákaze pre okresy Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce od utorka 22. decembra. Pôsobnosť uvedených regionálnych úradov sa dotýka aj územia Trnavskej arcidiecézy. Na základe vyhlášok vydaných uvedenými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v rámci Trnavskej arcidiecézy zostanú počas Vianoc veriaci bez verejných svätých omší v dekanátoch Hurbanovo, Komárno, Nové Mesto nad Váhom a Šaľa.

Na základe uvedených, aktuálne platných, vyhlášok RÚVZ Komárno, RÚVZ Nitra a RÚVZ Trenčín oznamujeme, že v Trnavskej arcidiecéze z dôvodu zhoršenej pandemickej situácie platia pre konanie bohoslužieb až do odvolania nasledovné sprísnené opatrenia:

– pre dekanáty Hurbanovo, Komárno a ich farnosti patriace do okresu Komárno na základe vyhlášky ÚVZ SR č. 49 z 19. decembra 2020, ktorá nadobudla platnosť 21. decembra 2020, sa zakazuje výkon bohoslužieb za účasti verejnosti, pričom bohoslužby môžu byť vykonávané iba za účasti celebranta s nevyhnutnou asistenciou za účelom zabezpečenia online vysielania. Kňazi budú aj naďalej celebrovať sväté omše, aj keď bez účasti verejnosti podľa zapísaných úmyslov veriacich, ku ktorým sa je možné duchovne pripojiť, alebo ich sledovať prostredníctvom online prenosov. Zákaz sa nevzťahuje na obrad krstu, pohrebný obrad a sobášny obrad.

– pre dekanát Nové Mesto nad Váhom a jeho farnosti v rovnomennom okrese v zmysle vyhlášky ÚVZ SR č. 47 z 18. decembra 2020, ktorá nadobudla platnosť 19. decembra 2020, sa zakazuje výkon bohoslužieb za účasti verejnosti, spovedania v kostoloch, pričom bohoslužby môžu byť vykonávané iba za účasti celebranta s nevyhnutnou asistenciou za účelom zabezpečenia online vysielania. Kňazi budú aj naďalej celebrovať sväté omše, aj keď bez účasti verejnosti podľa zapísaných úmyslov veriacich, ku ktorým sa je možné duchovne pripojiť, alebo ich sledovať prostredníctvom online prenosov. Zákaz sa tiež nevzťahuje na pohrebný obrad.

– pre dekanát Šaľa a jeho farnosti patriace do okresu Šaľa na základe vyhlášky ÚVZ SR č. 52 z 21. decembra 2020, ktorá nadobudla platnosť 22. decembra 2020, sa zakazuje výkon bohoslužieb za účasti verejnosti, spovedania v kostoloch, ako aj individuálnych návštev kostolov, pričom bohoslužby môžu byť vykonávané iba za účasti celebranta s nevyhnutnou asistenciou za účelom zabezpečenia online vysielania. Kňazi budú aj naďalej celebrovať sväté omše, aj keď bez účasti verejnosti podľa zapísaných úmyslov veriacich, ku ktorým sa je možné duchovne pripojiť, alebo ich sledovať prostredníctvom online prenosov. Zákaz konania hromadných podujatí sa nevzťahuje na obrady krstu, pohrebné obrady, sobášne obrady, ako to nariaďuje Vyhláška ÚVZ SR č. 45/2020, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí v §4 ods. 2 písmena b).

V ostatných dekanátoch a farnostiach Trnavskej arcidiecézy platí Vyhláška ÚVZ SR č. 45/2020, v ktorej sa píše, že verejné bohoslužby počas plánovaného lockdownu od 19. decembra 2020 do 10. januára 2021 budú pokračovať, avšak s tým rozdielom, že počet účastníkov sa kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii zníži na 25 percent kapacity miest na sedenie v chrámoch. V praxi to znamená, že každá druhá lavica v kostole zostane prázdna, a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia, ako je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a priestorov, podávanie Eucharistie na ruku, dodržiavanie rozostupov atď.

Zároveň upozorňujeme, že opatrenia sa podľa vývoja pandemickej situácie môžu každým dňom zmeniť aj v tých dekanátoch a farnostiach spadajúcich do okresov, kde je ešte stále možné sláviť bohoslužby aj za účasti verejnosti. Preto sa obraciame s prosbou na všetkých kňazov aj veriacich, aby neboli porušované predpísané protipandemické opatrenia. V záujme ochrany svojho zdravia, ale i zdravia našich blížnych, prosíme o maximálne možnú ohľaduplnosť, trpezlivosť a toleranciu, aby sme tak napriek sťaženým podmienkam s pokojom v srdci mohli prežiť vianočné sviatky narodenia nášho Spasiteľa Ježiša Krista.

Ubezpečujeme veriacich, že všade tam, kde to ešte bude možné, sa kňazi budú snažiť zvýšiť počty svätých omší, ako sme ich o to požiadali. Veríme, že tí kňazi, ktorým to technické podmienky umožňujú, a zvlášť tam, kde je už slávenie bohoslužieb za účasti verejnosti nemožné, budú sväté omše vysielať v priamych prenosoch prostredníctvom webových stránok farností alebo profilov farností na sociálnych sieťach, či za použitia iných dostupných prostriedkov.

Vyzývame našich veriacich, aby využili možnosť sledovania sviatočných, či každodenných bohoslužieb aj prostredníctvom vysielania RTVS na rozhlasových vlnách alebo televíznych kanáloch, či cez katolícke médiá ako sú TV LUX, Rádio LUMEN, či Rádio Mária, píše Arcibiskupský úrad v Trnave.

-----------------------------------------------------------------

Opatrenia v ďalších okresoch:

Zákaz verejných bohoslužieb, služieb Božích a spovedí oddnes až do odvolania sa vzťahuje na základe rozhodnutia RÚVZ so sídlom vo Veľkom Krtíši aj v okrese Veľký Krtíš a na základe rozhodnutia RÚVZ so sídlom v Svidníku aj pre okresy Svidník a Stropkov.

Podobný krok dnes oznámil aj RÚVZ v Senici, ktorý zakázal verejné bohoslužby od 23. decembra pre okrese Senica a Skalica. V okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš sú od stredy 23. decembra zakázané verejné bohoslužby a spovede v interiéroch kostolov. Opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Vyplýva to z vyhlášky RÚVZ v Liptovskom Mikuláši.

Zákazy sa nevzťahujú sa na pohrebný obrad, obrad krstu a sobáša. Neplatí to tiež pre bohoslužby, ktoré sa uskutočňujú iba s účasťou celebranta s nevyhnutnou asistenciou pre online vysielanie.

-

Aktualizované

( TK KBS, tk, ruvz, ml; rp ) 20201222023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]