[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Betlehemské svetlo sa šíri po Slovensku, prijal ho aj predseda KBS
P:3, 21. 12. 2020 11:25, DOMBratislava 21. decembra (TK KBS) Betlehemské svetlo je už niekoľko dní na Slovensku. Slovenskí skauti sa so zreteľom na všetky platné pravidlá snažia priniesť Plamienok z Betlehema všade tam, kde ho ľudia čakajú. Vlakový rozvoz svetla tento rok nie je realizovaný. „Aktuálne pravidlá dovoľujú konanie bohoslužieb a práve na ne sa vám budú skauti snažiť priniesť Svetlo z Betlehema. Domov si ho môžete vziať v rámci svätých omší, čo znamená, že v tomto roku si ho môžete odpáliť výlučne v kostole," píšu skauti na stránke betlehemskesvetlo.sk.

Pre roznášanie Betlehemského svetla udelil Slovenský skauting výnimku zo všeobecného zákazu činnosti. Dospelým členom je umožnené, aby doniesli Betlehemské svetlo do kostolov, farností a na miesta, kde bude Betlehemské svetlo prístupné širokej verejnosti. Vedenie organizácie vníma výnimočnosť aktivít spojených s roznášaním Betlehemského svetla. Pri aktuálne platných pravidlách zákazu vychádzania sa odporúča priniesť svetlo do kostolov. Zakazuje sa roznášať svetlo po domoch a odpaľovanie na verejných priestranstvách. Odporúča sa, aby skupiny prinášajúce Betlehemské svetlo tvorili najviac dvaja dospelí dobrovoľníci, uvádza stránka betlehemskesvetlo.sk.

Betlehemské svetlo horí už aj v podbrání Primaciálneho paláca v Bratislave. Už po 8-krát je tak k dispozícii pre verejnosť v centre nášho hlavného mesta. Dostupné bude až do 27. decembra. Skauti žiadajú, aby ste pri jeho odpálení dodržiavali všetky aktuálne platné nariadenia. V sobotu slovenskí skauti a skautky symbolicky odovzdali svetlo verejnosti na svätej omši v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Skauti nielen zo Slovenského skautingu, ale aj členovia Federácie skautov a vodkýň Európy a členovia Zväzu skautov maďarskej národnosti odovzdali svetlo do rúk Mons. Stanislava Zvolenského, predsedu KBS.

Plamienok z Betlehema odovzdali skauti symbolicky ľuďom počas uplynulého víkendu počas slávnostných svätých omší vo viacerých slovenských mestách – Bratislave, Nitre, Trnave, Žiline, Zvolene, Poprade, Košiciach a mnohých ďalších, kde bude k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc. Plamienok z Betlehema sa cez víkend dostal aj na Lomnický štít, do Observatória Slovenskej akadémie vied, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Vyniesol ho tam skaut Ambroz Hvizdoš z Podtatranskej skautskej oblasti.
Po prvý raz prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Svetlo tradične odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme prinesie Dieťa svetla - rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým. Táto predvianočná tradícia nosenia Betlehemského svetla - symbol šírenia ľudskej lásky, porozumenia a nádeje - má teda na Slovensku už tridsaťročnú tradíciu.

-
Zdroj: Betlehemské svetlo / Diecézy Slovenska( TK KBS, bsv, ml; pz ) 20201221025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]