[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemeckí študenti jeruzalemského opátstva navštívili pápeža
P:3, 18. 12. 2020 15:50, ZAHVatikán 18. decembra (RV) Svätý Otec František prijal v piatok 18. decembra nemeckých študentov ročného teologického programu organizovaného Opátstvom Nanebovzatia Preblahoslavenej Panny Márie v Jeruzaleme. Povzbudil ich, aby sa ako teológovia stali svedkami viery v prostredí, kde je stále menej miesta pre náboženstvo.

Program určený pre mladých teológov katolíckeho i protestantského vyznania sa kvôli protipandemickým opatreniam presunul z Jeruzalema do Ríma na pôdu Pápežského aténea (vysokej školy) sv. Anzelma. Študentom, ukráteným o kontakt so Svätou zemou, sa tak na druhej strane vytvorila príležitosť stretnúť sa s pápežom Františkom.

Tridsiatku nemeckých študentov so zástupcami Opátstva Nanebovzatia Preblahoslavenej Panny Márie v Jeruzaleme prijal Svätý Otec František na audiencii vo vatikánskej Klementínskej sále. Vyjadril im spolucítenie v situácii, keď „tento rok nemôžu prežívať skúsenosti vo Svätej zemi, čím sa ocitli takmer v ´exile´“.
Prítomným študentom programu „Theologisches Studienjahr“ pápež František pripomenul prínos ich prehĺbenia sa v teológii:

„Ako mladí ľudia, ktorí študujú teológiu ste pre vašich rovesníkov i dnešných mužov a ženy svedkami dôležitosti Boha v živote a naplnenia, aké dáva prežívaná viera. Vašou úlohou je vstupovať do dialógu so svetom, kde sa zdá, že je stále menej miesta pre náboženstvo. Je to úloha, ktorú zdieľame so všetkými veriacimi rozličných náboženstiev vediac, že vedomie prítomnosti Boha je pre naše spoločnosti dobrom.“
Svätý Otec ďalej s odkazom na svoju sociálnu encykliku Fratelli tutti vyjadril presvedčenie, že náboženstvá „sú vzácnym prínosom pre budovanie bratstva a obranu spravodlivosti v spoločnosti“. Upozornil aj na to, že každá snaha vylúčiť Boha zo spoločnosti napokon vedie k uctievaniu idolov a človek tak zakrátko stráca sám seba (porov. Fratelli tutti, 271).

So študentami teologického programu jeruzalemského opátstva sa Svätý Otec rozlúčil adventným prianím:
„Keďže o týždeň slávime Vianoce, v duchu budeme všetci pútnikmi do betlehemskej jaskynky. Nech vás Emmanuel naplní svojou radosťou a pokojom a urobí z vás skutočných svedkov Boha-s-nami.“( TK KBS, RV, mh; rp ) 20201218038   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]