[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkvi v Rakúsku stanovili pravidlá pre „bezpečné“ vianočné bohoslužby
P:3, 18. 12. 2020 14:42, ZAHViedeň 18. decembra (TK KBS) Cirkvi, ktoré sú v Rakúsku členmi Ekumenickej rady cirkví, sa dohodli na opatreniach, aby veriaci mohli spoločne a dôstojne sláviť sviatky aj v čase pandémie. Katolícki biskupi pozývajú, aby sa veriaci pripojili k sláveniu Vianoc.

Vianoce sú sviatkom narodenia Ježiša Krista a spolu s Veľkou nocou sú najväčšími kresťanskými sviatkami. Mnoho ľudí sa teší na Vianoce, a preto sa jednotlivé cirkvi v Rakúsku dohodli na opatreniach, aby aj v čase pandémie corony mohli veriaci sláviť vianočné bohoslužby spoločne, bezpečne a dôstojne. Zdôrazňuje to vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví v Rakúsku (ÖRKÖ) zverejnené v piatok 11. decembra 2020 .

Predseda ÖRKÖ profesor Rudolf Prokschi uviedol, že spoločná bohoslužba na Vianoce je ústrednou a nevyhnutnou súčasťou praktizovania viery. Predchádzajúce ochranné opatrenia, na ktorých sa Ministerstvo kultúry a cirkvi dohodli už pred týždňom, zostávajú záväzné, teraz však boli ešte doplnené.

Počas vianočných sviatkov sa navýši počet bohoslužieb, aby sa mohli veriaci vystriedať. Farnosti a cirkevné zbory sú ďalej vyzvané k tomu, aby vysielali bohoslužby online, aby sa veriaci mohli pripojiť k sláveniu aj z domu. Ak je to možné, farnosti majú ponúkať veriacim systém registrácie na bohoslužby a tie majú byť organizované v určitých intervaloch.

Farnosti a cirkevné zbory ďalej prostredníctvom svojich vlastných poverených osôb majú zabezpečiť, aby sa dodržiavali dohodnuté ochranné opatrenia, a to aj počas bohoslužieb. To zahŕňa dodržiavanie minimálnej vzdialenosti 1,5 metra medzi osobami, s ktorými nežijete v spoločnej domácnosti. 
Počas bohoslužby je potrebné mať nasadené rúško/ochranu úst a nosa; táto povinnosť sa vzťahuje aj na bohoslužby vonku. Preto budú v prípade potreby k dispozícii rúška na ochranu úst a nosa pre účastníkov bohoslužieb, a to pri vchode do kostola alebo pri vstupe do priestoru slávenia. Okrem toho by mal byť k dispozícii dostatok dezinfekčných prostriedkov. 
Na Vianoce nebudú spievať ani spevácke zbory. Opatrenia, ako napríklad kratšie trvanie bohoslužieb a sedenie v každej druhej lavici na zaistenie minimálneho odstupu, by mali umožniť, že liturgické slávenia budú bezpečné.

„Okrem týchto všeobecných opatrení môžu jednotlivé cirkvi vypracovať ďalšie pravidlá a odporúčania pre svoju konkrétnu situáciu,“ uviedol predseda ÖRKÖ a doplnil: „Som presvedčený, že prostredníctvom jednoduchej a dôstojnej liturgie bude môcť zažiariť jadro vianočného posolstva, aby dalo ľuďom radosť a nádej, najmä v tejto dobe.“

Rakúski biskupi pozývajú veriacich, aby sa pripojili k sláveniu sviatkov

V tomto kontexte rakúski katolícki biskupi pozývajú veriacich, slávili Vianoce doma s rodinou a zúčastnili sa na určitej bohoslužbe, a to v tej miere, ako sa vyvíja šírenie pandémie. Tam, kde to nie je možné, mali by sa veriaci zúčastniť na slávení takým spôsobom, že využijú niektorú z mnohých možností, ktoré ponúkajú médiá.  Pre vianočné bohoslužby cez deň i v noci sú rozhodujúce rámcové nariadenia Rakúskej biskupskej konferencie o slávení verejných služieb. Predseda biskupskej konferencie arcibiskup Franz Lackner to uviedol po porade biskupov.

Keďže sa musia dodržiavať všetky príslušné predpisy a ochranné opatrenia, pri vianočných bohoslužbách sa musí vynechávať chrámový a zborový spev. Sólový spev a inštrumentálna hudba majú zdôrazniť slávnostný charakter bohoslužieb. Tieto nariadenia sa vzťahujú aj na bohoslužby v exteriéri.

Počas konzultácií v rámci biskupskej konferencie sa ukázalo, že diecézy už vypracovali alebo pripravujú usmernenia a odporúčania pre farnosti ohľadom vianočných sviatkov, pokračoval arcibiskup Lackner. Malo by sa napríklad uskutočniť viacero pobožností pri jasličkách a mali by trvať kratšie, aby sa mohol na nich vystriedať príslušný počet veriacich. Tam, kde je potrebné vzhľadom na predpokladaný počet veriacich, môže sa pridať aj ďalšia vianočná omša. „Cieľom celého nášho úsilia musí byť to, aby si každý, kto chce sláviť vianočnú bohoslužbu, našiel spôsob, ako to môže uskutočniť. Ak sa teraz na to vo farnostiach zodpovedne pripravíme, Vianoce budú tento rok oslavou radosti“, povedal predseda biskupskej konferencie.

(Informácie o Ekumenickej rade cirkví v Rakúsku (ÖRKÖ) na www.oekumene.at - úplné znenie rámca pre biskupskú konferenciu je k dispozícii na: www.bischofskonferenz.at/behelfe/corona-rahmenordnung )

Zdroj: Rakúska biskupská konferencia / Kathpress

Preklad: Stanislav Gábor( TK KBS, sg, rp; pz ) 20201218037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]