[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach pripravili výstavu o kultúrnom dedičstve premonštrátov
P:3, 17. 12. 2020 14:00, DOMKošice 17. decembra (TK KBS) Umením a slovom, kultúrne dedičstvo Rádu premonštrátov v Jasove. To je názov výstavy, ktorú sprístupnili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Potrvá do 21. marca. Rok 2021 je pre rehoľu premonštrátov výnimočný tým, že si pripomína 900. výročie svojho založenia sv. Norbertom. Jasovské opátstvo pri tej príležitosti pripravilo bohatý duchovný a kultúrny program.

Dôležitým bodom programu je výstava Umením a slovom, kultúrne dedičstvo Rádu premonštrátov v Jasove, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej výbornej spolupráce medzi Opátstvom a Východoslovenskou galériou v Košiciach. Okrem výtvarných diel na výstave nájdeme aj technické pamiatky, liturgické predmety, opátske insígnie, archívne materiály a vybrané zaujímavosti z knižničného fondu. Najstarším exponátom je prvá písomná zmienka o Opátstve: listina kráľa Bela IV. z roku 1255.

„V priebehu stáročí existencie Opátstva sa vybudovala významná umelecká zbierka, ktorá sa, žiaľ, v päťdesiatych rokoch minulého storočia rozdelila medzi rôzne kultúrne inštitúcie, čím sa toto kultúrne dedičstvo roztratilo. Táto výstava spája tieto veci do jedného spoločného kontextu, čo zároveň dáva nový pohľad aj na samotné Opátstvo a jeho význam,“ hovorí kurátorka výstavy Katarína Nádaská.

Zaujímavými exponátmi sú aj najstarší kalich, ktorý sa dodnes v Opátstve nachádza a ktorý pochádza z roku 1694, či kniha spisov Filipa Melanchtona z roku 1565. „V tejto nádhernej sieni si uvedomujem, čo naši predchodcovia v minulosti urobili, čo znamenali pre túto časť monarchie a neskôr republiky, aké hodnoty vytvorili a koľko krásneho umenia zanechali našej generácii, ktorá má česť osláviť toto vzácne jubileum a teda si aj nanovo uvedomiť čo tu bolo pred nami a snažiť sa zanechať po sebe rovnako trvalý odkaz,“ povedal opát Ambróz Martin Štrbák, O. Praem.

Aktuálna situácia spôsobila mierne komplikácie aj pri príprave výstavy. „Zatiaľ nie je jasné, aké opatrenia nás čakajú. Výstava bude fyzicky prístupná do marca 2021, ale už teraz plánujeme niektoré virtuálne aktivity spojené s výstavou. Plánujeme aj rôzne sprievodné podujatia ako sú prednášky, workshopy, komentované prehliadky a podobne,“ povedala riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach Dorota Kenderová.

Východoslovenská galéria má vlastnú mobilnú aplikáciu, ktorá ponúka audiokomentár k vybraným dielam z aktuálnych výstav. „Sme vďační Východoslovenskej galérii za túto nádhernú výstavu a za to, že spolu s nami oslavuje jedinečný okamih založenia našej rehole sv. Norbertom“, uzavrel opát Ambróz.
 
TK KBS informoval Jozef Vaško( TK KBS, jva, ml; pz ) 20201217035   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]