[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rakúski jezuiti: Rozhodnutie ústavného súdu je nesprávne
P:3, 17. 12. 2020 13:07, ZAHViedeň 16. decembra 2020 (TK KBS)- Vyhlásenie pátra Dr. Christiana Marteho SJ, rektora jezuitského kolégia v Innsbrucku, v mene rakúskej provincie Spoločnosti Ježišovej v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu. TK KBS ho prináša v plnom znení:

Dňa 11. decembra 2020 rakúsky ústavný súd rozhodol, že zákaz akejkoľvek formy pomoci pri samovražde (§ 78 StGB) je protiústavný. Dôvody uvedené ústavným súdom majú ďalekosiahle následky.

Nesúhlasím s piatimi bodmi:

1. Doteraz to bolo jasné: samovražde treba predchádzať. Teraz existuje právo na samovraždu, ku ktorej mi môže tiež dopomôcť tretia strana. Doteraz prevencia samovrážd, teraz asistencia pri samovražde. Ide o zásadnú zmenu v tom, čo sa doteraz považovalo v Rakúsku za správne a čo za nesprávne.

2. Ústavný súd mal aj iné možnosti. Mohol zrušiť hrozbu trestu za pomoc pri samovražde. Teraz sa však samovražda stáva zákonne zaistenou možnosťou pri umieraní. Mám právo, aby mi v tom ostatní pomohli. Samovražda sa stáva spoločensky prijateľnou formou smrti.

3. Ústavný súd v zdôvodnení svojho rozhodnutia použil sedemkrát výraz „slobodné sebaurčenie“. Keď sa vytvorí zákonná možnosť asistovanej samovraždy, potom si ľudia nachádzajúci sa v zložitých životných situáciách nevyhnutne položia otázku: Mám spáchať samovraždu? Prichádza vnútorný neodvratný tak, najmä ak nechcete byť ostatným na ťarchu. Ideál slobodného sebaurčenia v hraničných situáciách sa v skutočnosti nedá dosiahnuť ani zákonnými ustanoveniami.

4. Rozhodnutie ústavného súdu výlučne zdôrazňuje slobodné sebaurčenie jednotlivca, čo treba skritizovať. Autonómia sa totiž vždy uplatňuje spolu s ostatnými. Samovražda sa vždy dotýka viacerých ľudí. Utrpenie týchto ľudí ústavný súd ignoruje.

5. Týmto rozhodnutím ústavný súd otvoril dvere eutanázii. Z práva na pomoc pri samovražde sa čoskoro stane právo, aby bol človek usmrtený niekým iným. Ako by mali byť potom chránení starí, chorí alebo postihnutí ľudia? Takto sa budú presadzovať ekonomické záujmy.

Rozhodnutie ústavného súdu je nesprávne.

P. Dr. Christian Marte SJ

P. Christian Marte SJ vyštudoval obchodnú ekonómiu v Innsbrucku a promoval v roku 1990. V rokoch 1991 až 1999 pracoval pre rakúsky Červený kríž vo Viedni, naposledy ako zástupca generálneho sekretára.

V roku 1999 vstúpil do jezuitského noviciátu v Innsbrucku. Nasledovalo štúdium filozofie v Mníchove a štúdium teológie v Londýne a Innsbrucku. V roku 2008 bol vysvätený za kňaza. Následne viedol až do roku 2017 Dom kardinála Königa (Kardinal König Haus) a vo Viedni, ktorý je vzdelávacím centrom pre jezuitov a pre Charitu. P. Christian dobrovoľne pracuje ako väzenský kaplán. Od 1. júna 2018 je rektorom jezuitského kolégia v Innsbrucku a zároveň rektorom tamojšieho jezuitského kostola.

Rakúska provincia Spoločnosti Ježišovej sa dlhodobo angažuje v oblasti hospicovej a paliatívnej starostlivosti, ako aj v starostlivosti o ľudí postihnutých demenciou. V Dome kardinála Königa, vzdelávacom centre pre Jezuitov a Charitu, sa to zohľadňuje ako samostatná rozpočtová oblasť.

Preklad Stanislav Gábor( TK KBS, sg, rp; pz ) 20201217032   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]