[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Informačný portál Svätej stolice od dnes ponúka webové stránky v hebrejčine
P:3, 17. 12. 2020 12:39, ZAHVatikán 17. decembra (TK KBS) Informačný portál Svätej stolice, Vatican News, od dnes ponúka webové stránky aj v hebrejčine, ktorá sa tak priradila k tridsiatim šiestim jazykom prinášajúcim pápežov hlas a informácie o Cirkvi vo svete.

"Hebrejčina nie je len ďalší jazyk, ktorý sa pričlenil k mnohým iným, pretože pre kresťanov má symbolickú dôležitosť,” povedal jeruzalemský patriarcha Pierbattista Pizzaballa. "Je to jeden z jazykov, ktorý stál pri koreňoch cirkevných dejín, spoločne s gréčtinou a aramejčinou je jazykom Písma". Ako dodáva, webové stránky sú písané v súčasnej hebrejčine, teda jazykom, ktorého dejiny začínajú v devätnástom storočí, ale ktorý sa priamo viaže k reči patriarchov, prorokov a kráľov najstarších časov židovského národa v Ježišovej dobe.

Katolícky patriarcha Jeruzalema potom podáva prehľad rôznych snáh, ktoré katolícka cirkev vyvinula od II. Vatikánskeho koncilu, aby nadviazala priateľské vzťahy so židovským národom a prispievala k "zlepšeniu sveta". Taliansky biblista a františkán Pizzaballa pripomína rôzne symbolické kroky posledných pápežov v tomto zmysle, napríklad návštevy synagóg, apoštolské cesty do Svätej zeme, návštevu Jad Vašem, pamätníka šoa, a Západnej steny v Jeruzaleme. Pápež František sa navyše často obracia k národom v tejto zemepisnej oblasti a ich predstaviteľom, aby nielen v mene Cirkvi požadoval nové úsilie pri hľadaní riešení na regionálne spory, ktoré bránia životu v spravodlivosti, mieri a prosperite, pokračuje patriarcha Pizzaballa. "Aj preto je nutné, aby výzva na zmierenie a odpustenie zaznela tiež v hebrejčine. Je to výzva príznačná pre službu miestnych cirkví vo Svätej zemi a zakladá sa na Ježišovom živote a poslaní," uzatvára latinský patriarcha Jeruzalema.

Hebrejčina sa v spravodajstve Svätej stolice nevyskytuje prvýkrát - na webových stránkach Vatikánskeho rozhlasu sa objavila už pred desiatimi rokmi, v októbri 2010, pri príležitosti biskupskej synody venovanej katolíckej cirkvi na Blízkom východe, a zostala na nich do roku 2017. Dnes pre ňu začína nová etapa vo vatikánskom mediálnom priestore vďaka spolupráci s latinským patriarchátom a vikariátom svätého Jakuba v Jeruzaleme.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20201217030   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]