[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Schönborn k legalizácii asistovanej samovraždy: Usmrcovanie ako rutina?
P:3, 17. 12. 2020 11:28, ZAHViedeň 17. decembra (TK KBS) Kardinál Christoph Schönborn ostro kritizuje výnos rakúskeho Ústavného súdu, ktorým minulý piatok otvoril cestu k legalizácii asistovanej samovraždy. Podľa ústavných sudcov doteraz trestná pomoc k samovražde porušuje právo jednotlivca na slobodné rozhodovanie o jeho živote. Dekriminalizácia asistovanej samovraždy by v Rakúsku mohla nadobudnúť účinnosť od 1.1.2022.

Viedenský arcibiskup vo vydaní denníka "Kronenzeitung" varuje, že sa tak zvýši tlak na chorých a starých ľudí, aby "sa prostredníctvom samovraždy odpratali z cesty". Rakúsky kardinál dúfa, že "parlament bude múdro hľadať dobré riešenia a že sa bude pokračovať s výstavbou zariadení, poskytujúcich hospicovú a paliatívnu starostlivosť, v ktorých sa usmrcovania nestane rutinou".

"Keď chce niekto skočiť z mosta, snažíme sa mu v tom zabrániť. Malo by teraz byť povolené, postrčiť ho ku koncu, a to za všeobecného súhlasu,” pýta sa viedenský arcibiskup. Samovražda je podľa neho hlboká rana pre rodinu i priateľov, a to aj v starobe. Pripustil, že existujú "neznesiteľné situácie, v ktorých ťažko chorí túži po smrti". Sám jednu takú prežil, ale "skutočne ľudskou odpoveďou" na takéto prípady je "blízkosť, náklonnosť, tíšenie bolesti".

Rozhodnutie ústavného súdu označil rakúsky kardinál za prelomové, pretože doteraz medzi parlamentnými stranami existovala dohoda, považujúca paliatívnu medicínu a hospicovú starostlivosť za "dobré cesty". Hrozné spomienky na masovú eutanáziu tzv. "Nehodnotných životov" za nacizmu totiž stále pôsobí ako varovanie. V asistovanej samovražde teraz budú vidieť jediné východisko "starí, unavení, trpiaci ľudia, ktorí sa považujú za príťaž". V Rakúsku doteraz vládol konsenzus o bezvýhradnom uprednostňovanie života "a z toho dôvodu sa tiež podrobujeme opatreniam, ktoré od nás vyžaduje boj s pandémiou koronavírusu”, zdôraznil viedenský arcibiskup.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20201217026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]