[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezidentka Čaputová si od skautov prevzala betlehemské svetlo
P:3, 15. 12. 2020 21:20, DOMBratislava 15. decembra (TK KBS/TASR) Prezidentka SR Zuzana Čaputová si v utorok podvečer prevzala betlehemské svetlo od slovenských skautov. Betlehemské svetlo vníma hlava štátu ako symbol pokoja, jednoty a mieru. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Čaputová pri tejto príležitosti ocenila prínos Slovenského skautingu, ktorého príkladom je podľa jej slov aj služba počas pandémie nového koronavírusu. "V pomoci ľuďom bez domova či odkázaným seniorom sa stal jedným z príkladov toho, akou spoločnosťou môžeme byť - empatickou, súdržnou a tolerantnou," komentovala.

Plamienok Betlehemského svetla prevzala od skautskej delegácie na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom a koordinátorom Betlehemského svetla Mariánom Suvákom. Súčasťou delegácie boli koordinátorka Skautskej služby Miroslava Petrášová, skautka a skaut ocenení skautským titulom Radkyňa a Radca roka 2019, Mária Gymerská a Jakub Dzurňák a Elena Michalčíková, koordinátorka komunikácie Slovenského skautingu. Odovzdanie prebehlo za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení.

Ján Mitrík v príhovore poďakoval pani prezidentke za možnosť prinesenia symbolu Vianoc, pokoja a nádeje do Prezidentského paláca aj tento rok. Pani prezidentke poprial najmä pevné zdravie v týchto pandemických časoch. “Prácu skautov a skautiek si vážim a preto som rada, že som Betlehemské svetlo od nich mohla prebrať aj tento rok. Sledovala som aj ich pomoc v Skautskej službe, v ktorej skauti šili a distribuovali rúška, nakupovali, či inak pomáhali tam, kde bolo treba a teší ma, že máme na Slovensku mladých ľudí ochotných pomáhať,” povedala prezidentka Čaputová.

Počas nasledujúceho, predvianočného, víkendu, 19. a 20. decembra prebehne symbolické odovzdanie Plamienka z Betlehema verejnosti na svätých omšiach v niekoľkých mestách na Slovensku. Po svätej omši bude samozrejme možné si Betlehemské svetlo odpáliť. Skauti vyzývajú k dodržaniu bezpečnostných zásad, čo najväčšej bezkontaktnosti a odpaľovaniu Plamienka bez  zhromažďovania sa. “Všetci skauti, ktorí budú Betlehemské svetlo rozdávať, sú poučení o dodržiavaní bezpečnostných zásad. Rovnako by sme o ich dodržiavanie chceli poprosiť všetkých ľudí, ktorí si po Svetlo prídu. Je dôležité mať správne nasadené ochranné rúško a prekryté aj horné dýchacie cesty aj dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Tiež ľudí prosíme, aby prišli iba vtedy, ak sú zdraví a nemajú žiadne nezvyčajné príznaky. Určite by so sebou mali mať dezinfekčný prostriedok na ruky a vlastnú sviečku na odpálenie Betlehemského svetla,” podotýka Marián Suvák, hlavný koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. 

Plamienok z Betlehema odovzdajú skauti symbolicky ľuďom v sobotu 19. a v nedeľu 20. decembra, počas slávnostných svätých omší 19. decembra o 12:00 v Dóme sv. Martina v Bratislave a 20. decembra o 10:30 v Žiline, rovnako o 10:30 vo Zvolene, o 9:30 v konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade, o 9:00 v katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule, o 18:00 v Košiciach v Dóme sv. Alžbety, kde bude rovnako ako v ďalších slovenských kostoloch k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc. Betlehemské svetlo do bratislavského Dómu prinesú členovia troch skautských organizácií pôsobiacich na Slovensku – Slovenského skautingu, Federácie skautov Európy a Zväzu skautov maďarskej národnosti. Bude to tento rok tak prvý raz, kedy sa Betlehemské svetlo dostane medzi verejnosť.

Každoročné rozvážanie Betlehemského svetla vlakmi tento rok nahradí jedna symbolická jazda na trase Bratislava - Košice. “V momentálnej situácii by, samozrejme, rozvážanie Betlehemského svetla vlakmi po celom Slovensku nebolo možné zlúčiť s bezpečnostnými opatreniami. Tridsaťročnú spoluprácu so Železnicami Slovenskej republiky si však vážime a túto tradíciu by sme neradi prerušili, preto sme sa dohodli na tomto symbolickom prevezení Betlehemského svetla na trase Bratislava - Košice vlakovým spojením R605 Dargov s odchodom z bratislavskej Hlavnej stanice o 10:13 a príchodom do Košíc o 16:03,” komentuje Suvák. 

Betlehemské svetlo sa tak tento rok bude šíriť najmä alternatívnymi spôsobmi, oproti tomu, ako to bolo doposiaľ. Skautskí koordinátori pracujú na hľadaní riešení ako a kam v rámci jednotlivých organizačných jednotiek Svetlo z Betlehema dopraviť. Odpáliť si ho bude možné v kostoloch, skautských domoch, aj na verejných priestranstvách. Kde najbližšie k vám sa nachádza, nájdete na mape Betlehemského svetla na  www.betlehemskesvetlo.sk/mapa, ktorú napĺňajú a aktualizujú skauti z celého Slovenska. Skautky a skauti sa aj tento rok pokúsia vyniesť Betlehemské svetlo aj na Lomnický štít, do Observatória Slovenskej akadémie vied, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Či bude aj tento rok Plamienok z Betlehema symbolicky žiariť nad celým Slovenskom tentokrát nezávisí iba od počasia, ale aj od podmienok, za ktorých bude možné fungovanie lanoviek.  “Cieľom tohto ročníka Betlehemského svetla je dostať ho na čo najviac miest, kde svietilo aj po iné roky a nezabúdať pri tom na bezpečnosť všetkých zúčastnených,” uzatvára Suvák. 


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7600 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 31-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.
 
Ďalšie informácie poskytne Marián Suvák, Ústredie Slovenského skautingu (marian.suvak@skauting.sk / 02/446 40 154, +421 948 310 100)

-
Zdroje: TASR / Slovenský skauting

-
Aktualizované( TK KBS, tasr, ska; ml ) 20201215044   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]