[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nóta biskupov USA o morálnej stránke rôznych vakcín proti COVIDu-19
P:3, 15. 12. 2020 16:38, ZAH

USA 15. decembra (RV) V USA sa v pondelok 14. decembra začala očkovacia kampaň proti COVIDu-19. Prvá použitá vakcína bola od spoločnosti Pfizer. Na vakcínach však pracujú aj ďalšie dve spoločnosti: Moderna a AstraZeneca. Americkí biskupi považujú očkovanie za prejav lásky k blížnemu a časť morálnej zodpovednosti za všeobecné dobro, no v súvislosti s vakcínami zároveň vyjadrili niekoľko etických obáv.

Nótu vydanú 11. decembra s názvom Morálne hľadiská ohľadom nových vakcín proti COVIDu-19 (Moral considerations regarding the new COVID-19 vaccines) podpísali predsedovia komisií pre náuku viery a pre ochranu života Konferencie biskupov USA Mons. Kevin C. Rhoades a Joseph F. Naumann. Vyjadrujú sa v nej k etickým obavám, ktoré vznikli na základe skutočnosti, že všetky tri vakcíny majú nejaké spojenie s bunkovými líniami pochádzajúcimi z tkanív potratených ľudských plodov.

Pokiaľ ide o vakcíny Pfizer a Moderna, biskupi zdôrazňujú: „Berúc do úvahy závažnosť aktuálnej pandémie a nedostatok prístupu k alternatívnym vakcínam, dôvody k prijatiu nových vakcín proti COVIDu-19 od spoločností Pfizer a Moderna sú dostatočne závažné na to, aby ospravedlnili ich použitie.“

Ani jedna z dvoch spomínaných spoločností nepoužila pri projektovaní, vývoji či produkcii vakcíny morálne kompromitované bunkové línie. V oboch prípadoch bola však na vytvorenie potvrdzovacieho testu použitá bunková línia HEK293, ktorá je morálne kompromitovaná, pretože pochádza z obličkových buniek embryí. Táto skutočnosť spája obe vakcíny s tkanivami umelo abortovaných ľudských plodov, aj keď len veľmi vzdialene.

Pokiaľ však ide o vakcínu od spoločnosti AstraZeneca, Konferencia biskupov USA ju považuje za „morálne oveľa kompromitovanejšiu“ a potvrdzuje, že „by sme sa jej mali vyhnúť“ v prípade, ak existujú dostupné alternatívy. Táto vakcína obsahuje bunkovú líniu HEK293, ktorá bola použitá vo fázach projektovania, vývoja a produkcie vakcíny, ako aj pri potvrdzovacom testovaní. Ak však „reálne neexistuje možnosť vybrať si vakcínu, a to nie bez dlhého odkladu imunizácie, čo môže mať závažné následky pre zdravie - vlastné i tých druhých“, „vtedy by bolo prípustné prijať vakcínu od spoločnosti AstraZeneca“.

„Prijatie jednej z vakcín proti COVIDu-19 musíme vnímať ako skutok lásky k iným členom našej komunity, skutok lásky k blížnemu a časť našej morálnej zodpovednosti za všeobecné dobro“. Zaočkovaná osoba totiž poskytuje „ochranu tým, ktorí majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich choroba závažne postihne“, píšu americkí biskupi.

„Momentálne neexistuje dostupná alternatívna vakcína, ktorá by nemala žiadne spojenie s abortom.“ Zoči-voči aktuálnej pandémii, nedostatok dostupných alternatívnych vakcín i skutočnosť, že „súvislosť medzi umelým potratom vykonaným pred desiatkami rokov a podaním vakcíny vyrobenej dnes, je malá“, môžu „morálne ospravedlniť“ očkovanie nových vakcín proti COVIDu-19.

Americkí biskupi v nóte ďalej pripomínajú snahu Katolíckej cirkvi „urobiť všetko čo je možné, aby zaistili rozvoj, produkciu a distribúciu takej vakcíny proti COVIDu-19, ktorá by nemala nijakú spätosť s abortom i aby prispeli k zmene toho, čo sa stalo štandardnou praxou vo väčšine lekárskych výskumov, čiže bežné používanie určitých morálne kompromitovaných bunkových línií, bez ohľadu na etický problém, ktorý z toho plynie“.

( TK KBS, RV, zk, rp; pz ) 20201215036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]