[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi v diecézach vyslali na koledovanie koledníkov Dobrej noviny
P:3, 14. 12. 2020 10:05, DOMBratislava 14. decembra (TK KBS) Na viacerých miestach Slovenska sa cez víkend konali sväté omše spojené s vyslaním koledníkov Dobrej noviny. Prinášame spravodajstvo z nich.

-----------------------------------------------------------------

Trnavská arcidiecéza

Počas tretieho adventného víkendu sa už tradične na celom Slovensku konajú vysielacie sväté omše, v rámci ktorých diecézni biskupi požehnávajú a vysielajú koledníkov zvestovať Dobrú novinu veriacim do ich domácností. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa šalianski koledníci nemohli zúčastniť vysielacej svätej omše v Trnave, ako to býva zvykom. Napriek tomu 13. decembra, na tretiu adventnú nedeľu, zorganizovali svätú omšu v Šali, ktorú slávil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Deti a mladí zo Šale sprevádzali svätú omšu svojím spevom a v závere zakoledovali trnavskému arcibiskupovi Jánovi Oroschovi, ktorý ich počas svätej omše povzbudil k horlivému a úprimnému ohlasovaniu Radostnej zvesti o Pánovom narodení ako dôležitej forme evanjelizácie. Taktiež im zdôraznil dôležitosť prinášania radosti a nádeje všetkým opusteným. Vo svojom príhovore vyzdvihol krásu a potrebu návratu kresťanského pozdravu: Pochválený buď Ježiš Kristus, ktorým sa ľudia zdravili v minulosti bežne.
 
„Je pre nás poctou a radosťou, že sme mohli zastupovať na tejto vysielacej svätej omši všetkých koledníkov Trnavskej arcidiecézy. V úvode nášho koledníckeho programu nechýbal kresťanský pozdrav, z čoho mal otec arcibiskup radosť. Pripravili sme si niekoľko kolied a vinšov, ktorými zvestujeme Radostnú zvesť o Kristovom narodení a tiež ľuďom vinšujeme lásku, pokoj, radosť a zdravie do ďalšieho roka,“ povedala pre TO ABU animátorka koledníkov Dominika Bujdáková.
 
Na záver svätej omše udelil koledníkom trnavský arcibiskup Ján Orosch požehnanie a tak ich vyslal koledovať a prinášať požehnanie. „Ohlasovanie Dobrej noviny považujeme za dôležitú súčasť vianočného obdobia. Máme vždy veľkú radosť, že svojím spevom a vinšami môžeme potešiť ľudí a prinášať im Božie požehnanie, ale zároveň tak aj podporovať ľudí v krajinách Afriky,“ dodala Dominika Bujdáková.
 
Dobrá novina je kolednícka akcia eRka - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, spojená so zbierkou na projekty rozvojovej spolupráce v afrických krajinách, ktorá sa uskutočňuje už 26 rokov. Téma tohto ročníka znie: „Aj mama chodí do školy“. Aktuálny ročník je zameraný na podporu mladých matiek v Ugande a Arcidiecéznej charity v Tororo. Šalianski koledníci sa do Dobrej noviny zapájajú už dlhých 20 rokov.
 
TK KBS informovala Dominika Bujdáková
-----------------------------------------------------------------

Bratislavská arcidiecéza

Koledovanie je obdivuhodný zvyk plný Božieho posolstva a koledníci sú apoštoli, lebo hovoria, že Boh prišiel na svet. Povedal to bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský po vysielacej svätej omši koledníkov Dobrej noviny. Tohtoročná Dobrá novina je poznačená pandémiou a tak ani tradičné vysielacie sväté omše nie sú na úrovni diecéz, ale len vo farnostiach. Arcibiskup Zvolenský vyslal a požehnal malú skupinku koledníkov pri svätej omši v kaplnke katolíckej televízie LUX. Na tejto svätej omši bol aj redaktor Rádia LUMEN Pavol Hudák.
Tohtoročné vysielacie sväté omše koledníkov nie sú na úrovni diecéz, ale farností. Lucia Jantošovičová z eRka, ktoré kolednícku akciu zastrešuje hovorí, že mnohí kňazi tejto požiadavke ochotne vyhoveli. „Za čo im veľmi pekne ďakujeme. Pozvali sme aj otcov biskupov, aby v jednej farnosti vo svojej diecéze vyslali koledníkov.“ Malú skupinku koledníkov požehnal a vyslal ohlasovať narodenie Krista aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Podľa arcibiskupa ak ohlasujú narodenie Krista deti, má to v sebe vždy jedinečnú čistotu a nežnosť. „Aj blízkosť s Bohom, lebo ako Pán Ježiš povedal pri jednej príležitosti, že ich anjeli sú pred Božou tvárou, tak aj vlastne my všetci akoby intuitívne cítime, že deti sú osobitne blízke Bohu. No a oni keď hovoria o Bohu, tak má to svoje také osobitné čaro.“

TK KBS informovalo Rádio LUMEN
-----------------------------------------------------------------

Spišská diecéza

Kezmarok, kolednici

Tradičné vysielacie sväté omše pre koledníkov Dobrej noviny kvôli súčasnej pandemickej sitácii sa konajú len v obmedzenom režime na úrovni farností.

V sobotu 12. decembra sa v Bazilike minor sv. Kríža v Kežmarku slávila svätá omša, súčasťou ktorej bolo vyslanie koledníkov Dobrej noviny. Hlavným celebrantom bol Mons. Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy. V homílii sa domácim veriacim ako aj poslucháčom rádia Lumen, ktoré prenášalo svätú omšu v priamom prenose, prihovoril kežmarský farár a dekan František Trstenský.

„Od 30. novembra sa v našej farnosti každý deň konajú rorátne sväté omše pre deti, pri ktorých si rozprávame o tajomstve svätej omše. Pri dnešnej homílii som deťom priblížil príklad blahoslaveného Piera Giorgia Frassatiho, ktorý pri plánovaní výletov vždy pamätal na to, aby nikdy nevynechal svätú omšu. Vo svojom živote mal tri priority. Na prvom mieste bol vždy Boh, potom blížny a napokon príroda. Je to vzor aj pre dnešnú dobu,“ priblížil obsah homílie dekan Trstenský.

V závere svätej omše biskup Kuboš požehnal všetkých koledníkov a symbolicky im odovzdal horiacu sviecu. Malí kežmarskí koledníci pripravili krátky program koledovania, po ktorom otec biskup Ján udelil všetkým prítomným svoje požehnanie.

TK KBS informoval František Trstenský
-----------------------------------------------------------------

Nitrianska diecéza

Radosina, kolednici

Farský kostol Najsvätejšej Trojice v Radošine sa 13. decembra 2020 na 3. adventnú nedeľu stal miestom, kde na farskej úrovni boli symbolicky za celú Nitriansku diecézu požehnaní a vyslaní koledníci Dobrej noviny, keďže sa vysielacia bohoslužba pre aktuálnu koronavírusovú pandémiu nemohla tradične uskutočniť v diecéznej Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre.

Slávnostnú svätú omšu vo farskom chráme tejto farnosti tak osobne celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák s miestnym farárom Mons. Milanom Kupčíkom za účasti veriacich ale hlavne detí, ktoré sa ako koledníci Dobrej noviny v tomto roku zapoja do už 26. ročníka tohto podujatia. V závere liturgickej slávnosti biskup Judák symbolicky za celú Nitriansku diecézu požehnal a vyslal domácich koledníkov Dobrej noviny, ktorí budú koledovať v Radošine 25. decembra 2020.

V príhovore biskup Judák okrem iného vyzdvihol kolednícku akciu Dobrej noviny zvlášť v tomto náročnom období koronavírusovej pandémie, kedy aj koledníci budú popri radostnej zvesti o narodení Božieho Syna nositeľmi aj nádeje zvlášť pre tých, ktorí budú mimo sociálnych kontaktov, osamelí, či opustení. Koledníci po skončení vysielacej svätej omše zaspievali a zavinšovali tak, ako to budú robiť počas Vianočných sviatkov.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

-----------------------------------------------------------------

Prešovská archieparchia

Presov, kolednici

Nedeľa svätých praotcov je už tradične v Prešovskej archieparchii spojená s vyslaním koledníkov Dobrej noviny. V nedeľu 13. decembra archierejskou svätou liturgiou bol zahájený 26. ročník tejto dobrovoľníckej akcie, ktorú organizuje eRko – hnutie kresťanských spoločenstiev detí.

Koledníci z farnosti Prešov prijali požehnanie od arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ počas vysielacej archijerejskej svätej liturgie, ktorú slávil za všetkých koledníkov v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove.

Vladyka Ján v príhovore poukázal na prípravný čas filipovky pred sviatkami Narodenia Pána, následne priblížil Boha ako Lásku, ktorú potrebujeme prijať do našich sŕdc, aby namiesto zlozvykov sme boli plní krásnych čností.

Po svätej liturgii mladí z prešovskej farnosti zavinšovali a nádhernými koledami sprítomnili radostnú zvesť narodenia nášho Spasiteľa, Ježiša Krista. Arcibiskup Ján povzbudil na konci deti a mládež, aby im stále horeli srdcia pre Krista a dodal: ,,Aj keď situácia vo svete je vážna a všade vládne napätie, koledníkmi treba byť stále, aby sme ohlasovali radostnú zvesť narodenia Spasiteľa, najmä vo svojich rodinách" zakončil arcibiskup Ján.

TK KBS informoval Jozef Košč

-----------------------------------------------------------------

Rožňavská diecéza

Roznava, kolednici

V sobotu 12. decembra sa v Rožňavskej diecéze uskutočnilo rozposlanie koledníkov Dobrej noviny 2020. Tento rok prebiehalo na dvoch miestach diecézy – v Krompachoch, kde svätú omšu celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik a v Brezne – Mazorníkove, kde bol celebrantom generálny vikár Mons. Miloš Gazdík.

Voľba dvoch miest vyšla z potreby poskytnúť možnosť koledníkom zúčastniť sa, či už z dôvodu vzdialenosti alebo aj súčasného stavu pandémie a obmedzení, ktoré s ňou súvisia.

Do Krompachov prišli koledníci z niekoľkých farností a spolu s biskupom koncelebrovalo svätú omšu viac kňazov, ktorí sprevádzali koledníkov alebo prišli podporiť tento projekt svojou modlitbou a povzbudením. V homílii otec biskup povzbudil deti, aby si svetlo, ktoré majú zažaté vo svojich srdciach dobre chránili, aby ho potom mohli prinášať ďalej pri koledovaní, ale aj inokedy, aby sa od nich „zapaľovali“ aj tí, ku ktorým prídu, s ktorými sa stretnú. S Ježišovim svetlom prinesú aj nádej a radosť, ktorá je veľmi potrebná zvlášť v situácii, ktorú prežívame. Vkladal predovšetkým deti, ale aj všetkých ostatných pod ochranu Panny Márie, ktorá sa ako dobrá mama postará o naše potreby. Po svätom prijímaní vedúca Dobrej noviny v Krompachoch oboznámila s históriou Dobrej noviny a koledovania v tejto farnosti. 16 koledníkov vystúpilo s pripraveným programom – ukážkou koledovania. Deti boli požehnané a poslané radostne šíriť blahozvesť vykúpenia.

V Brezne stretnutie prebehlo na úrovni dekanátu. Mons. Gazdík deti povzbudil k horlivej úcte k Panne Márii a pozval ich k vďačnosti za všetky dary, ktoré dostávame od Pána Boha. Deti boli poslané, aby v čase Vianoc priniesli Dobrú novinu o príchode nášho Vykupiteľa. Oboznámili sa s viac s projektom Dobrej noviny a dozvedeli sa, pre koho budú koledovať, komu bude poslaný výťažok zbierky tohtoročnej Dobrej noviny.

TK KBS informovala Rožňavská diecéza

-----------------------------------------------------------------

Viac informácií o Dobrej novine 2020

Koledovanie je službou a krásnou tradíciou, ktorá povzbudzuje ľudí, najmä deti, zapojiť sa do života farnosti prostredníctvom ohlasovania radostnej vianočnej zvesti. Konkrétna podoba tohtoročného koledovania v mestách a obciach bude závisieť od aktuálnej pandemickej situácie. Dobrá novina chce tvorivo nadviazať na bohatú tradíciu koledovania popod obloky.

Koledníci prichádzajú so spevom popod okná, neklopú, ale pod oblokmi spievajú vianočné koledy. Keď sa ukáže pán domu so svojou rodinou, zavinšujú im, zaspievajú či zahrajú krátku betlehemskú hru. Tento tradičný formát v kombinácii s pripravenými opatreniami umožní zorganizovanie bezpečného koledovanie. Koledníci nebudú vstupovať do príbytkov, udržia si bezpečný odstup od rodín a po celý čas budú nosiť rúška.

Prečo koledovať bezpečne

Daniel Fiala, nový riaditeľ Dobrej noviny, pozýva a povzbudzuje slovenské farnosti slovami: „Drahí priatelia a podporovatelia Dobrej noviny! Hoci prežívame náročné časy, kedy nevieme s istotou povedať, ako bude vyzerať budúci týždeň a čo nové nám korona nedovolí zrealizovať, my v Dobrej novine veríme, že Vianoce už budeme sláviť v uvoľnenejšej atmosfére. Pripravili sme pre vás súbor opatrení a inštrukcií, ktoré budeme aktualizovať podľa platných usmernení, aby ste sa cítili bezpečne a pomohli nám zrealizovať koledovanie, hoci v obmedzenej forme. Je dôležité, aby táto krásna kresťanská a ľudová tradícia pokračovala, aby sa koledníci opäť stali hlásateľmi radostnej zvesti o narodení nášho Pána. Ohlasovanie Božieho narodenia je prejavom viery, že máme Spasiteľa, ktorý prišiel, aby nás zachránil. Čo viac ako tieto slová nádeje potrebujeme počuť práve dnes, zaplavení pandémiou neistoty a strachu. Prijmite toto pozvanie v dôvere, že Dobrá novina zazneje z úst detí aj počas nastávajúcich Vianoc!“

Ponuka online webinárov pre osoby zodpovedné za koledovanie a praktické inštrukcie, ako zorganizovať bezpečné koledovanie, sú priebežne aktualizované na www.dobranovina.sk/korona.

S mottom Aj mama chodí do školy

Veľmi osobitne vníma Dobrá novina globálny rozmer pandémie koronavírusu, ktorú ľudia z nízkopríjmových krajín prežívajú inak ako obyvatelia Európy. Mnohé rodiny v subsaharskej Afrike sa ocitli vo veľmi zložitej životnej situácii. Vďaka podpore projektov Dobrej noviny však prežívajú nádej. Príkladom sú desiatky matiek, ktoré sa ukončení odborných kurzov dnes dokážu postarať o svoje rodiny. Aj tieto aktivity chcú koledníci podporiť tento rok a byť tak naďalej súčasťou pozitívnej zmeny.

Viac o hlavnej téme 26. ročníka Dobrej noviny na https://www.dobranovina.sk/aj-mama-chodi-do-skoly

Tradičnú kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 1 270 mestách a obciach na celom Slovensku.
Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť na čísle účtu SK77 1100 0000 0029 4045 7894 alebo online na bit.ly/podporim-mary Verejná zbierka Dobrá novina – 26. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok Ministerstvom vnútra SR pod číslom 000-2020-018885 zo dňa 17.7.2020 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Kontakt: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 119 976

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20201214026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]