[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Skauti prevzali na rakúsko-slovenských hraniciach Betlehemské svetlo
P:3, 14. 12. 2020 09:00, DOMBratislava 14. decembra (TK KBS) Slovenskí skauti v sobotu 12. decembra prevzali na rakúsko-slovenských hraniciach od rakúskych skautov Betlehemské svetlo. Tí ho priniesli zo Salzburgu, kde ho odpálili počas slávnostnej ceremónie. Nasledujúce dopoludnie odovzdali Svetlo počas krátkeho a bezkontaktného stretnutia na poľsko-slovenských hraniciach skautom z Poľska a neskôr na ukrajinsko-slovenských hraniciach zasa skautom z Ukrajiny. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír. V utorok ho v Bratislave prijme prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. 

V sobotu 12. decembra sa na rakúsko-slovenskom hraničnom priechode Berg uskutočnilo krátke a bezkontaktné stretnutie, na ktorom rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo skautom zo Slovenska. Priviezli ho zo Salzburgu, kde sa v sobotu krátko po 14-tej hodine uskutočnila slávnostná ceremónia, tento rok vo veľmi komornej atmosfére. Rakúsky usporiadateľ zabezpečil živé online vysielanie, vďaka čomu sa na tejto slávnosti zúčastnili tisícky ľudí z celého sveta. Počas video pozdravov z jednotlivých krajín zaznela aj slovenčina. Skautky a skauti z mnohých slovenských miest popriali celému svetu radostné a pokojné vianočné sviatky. V týchto ťažkých časoch priali najmä veľa zdravia a veria, že tento rok spolu s Betlehemským svetlom príde aj nádej. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začalo svoju púť do krajín celého sveta.

V nedeľu 13. decembra v skorých dopoludňajších hodinách, priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo na hraničný priechod Łysa Polana, kde ho Náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík za účasti Eleny Michalčíkovej a Mariána Suváka odovzdali poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny do Ruska a na ďalekú Sibír. „Tento rok sme si špecifickou formou odovzdávania Betlehemského svetla zaspomínali na obdobie pred vstupom Slovenska a Poľska do Európskej únie. Keďže obe krajiny rešpektujú aktuálne možné riziká, upustili sme od veľkej a rokmi zaužívanej slávnosti odovzdania Svetla. Celý priebeh trval len krátko a zúčastnilo sa ho iba pár ľudí" povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. V popoludňajších hodinách odovzdali skauti z Východoslovenskej skautskej oblasti Betlehemské svetlo na hraničnom priechode Ubľa - Malyj Bereznyj skautom z Ukrajiny.

V úvode nasledujúceho týždňa, v utorok 15. decembra, prijme Betlehemské svetlo prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Pôjde tak o prvé oficiálne prijatie na Slovensku. Plamienok z Betlehema odovzdajú skauti symbolicky ľuďom počas nasledujúceho, posledného predvianočného víkendu na svätých omšiach v sobotu 19. a v nedeľu 20. decembra, v kostoloch po celom Slovensku od Bratislavy až po Košice, kde bude rovnako ako vo väčšine slovenských kostolov k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc.

Samotná distribúcia po Slovensku bude prebiehať v nasledujúcich dňoch, aby pár dní pred Štedrým večerom, bolo Betlehemské svetlo dostupné v čo najväčšom počte miest. Odpaľovanie Betlehemského svetla bude prebiehať so zreteľom na všetky aktuálne platné bezpečnostné a hygienické opatrenia, vždy so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania. “Chceli by sme požiadať všetkých ľudí, pre ktorých sa Betlehemské svetlo stalo neoddeliteľnou súčasťou Vianoc, aby pri jeho odpaľovaní mysleli na aktuálne hygienické opatrenia, chránili seba, svoje okolie a rešpektovali pokyny prislúchajúce k miestu, kde si Svetlo odpália. Či už pôjde o kostol alebo tradičné miesto v exteriéri,” vyzýva Suvák. 

Snahou skautov bude v tomto roku, kedy sa Svetlo nebude šíriť po Slovensku vlakmi, priniesť Betlehemské svetlo v čo najväčšej miere na miesta, kam zavítalo už v minulosti. O jeho šírenie sa postarajú v predvianočných dňoch, aby v ten správny čas bolo dostupné pre všetkých ľudí, ktorí si v týchto časoch chcú rozžiariť svoje príbytky a naplno tak prežiť všetky posolstvá, ktoré so sebou nesie. Aj tento rok pripravujú skauti interaktívnu mapu s vyhľadávaním, kde bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. „Skauti majú radi výzvy a priniesť Betlehemské svetlo v tomto roku je bezpochyby jednou z nich. Tentoraz však budeme chrániť okrem plamienka aj seba a svoje okolie." uzatvára Suvák. Mapa so zoznamom je dostupná na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú. Potrebné je však dodať, že vzhľadom na spôsob šírenia Svetla odpaľovaním zo sviečky na sviečku je v skutočnosti jeho dostupnosť mnohonásobne vyššia.

Výnimkou v tomto roku nebude ani Lomnický štít, kam sa ho budú snažiť vyniesť skautky a skauti z Podtatranskej skautskej oblasti. To, či sa im to pár dní pred Štedrým dňom podarí, tentokrát nezáleží len na počasí, ale hlavne na podmienkach, ktoré umožnia prevádzku lanoviek. V oboch možných prípadoch však Betlehemské svetlo do Vysokých Tatier zavíta, aby symbolicky z vyššej nadmorskej výšky zasvietilo na celé Slovensko.  Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7600 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 31-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.
 
Bližšie informácie poskytne Marián Suvák z Ústredia Slovenského skautingu (marian.suvak@skauting.sk / 02/446 40 154, +421 948 310 100).( TK KBS, msu, ml; pz ) 20201214025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]