[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maltézsky punč pre Hospic u Bernadetky v Nitre vo virtuálnej podobe
P:3, 11. 12. 2020 18:09, DOMNitra 11. decembra (TK KBS) Už desať rokov sa v Nitre v období medzi 2. alebo 3. adventným týždňom pravidelne uskutočňuje charitatívne podujatie pod názvom Maltézsky punč pre Hospic u Bernadetky, ktoré umožňuje vyjadriť kresťanskú lásku a solidaritu s chudobnými, chorými a trpiacimi. V spolupráci s mestom Nitra a Nitrianskym biskupstvom na Svätoplukovom námestí v stánku označenom symbolikou Maltézskeho rádu dobrovoľníci v uniformách Maltézskej pomoci Slovensko pôsobiaci v Nitre podávajú pre návštevníkov vianočného mestečka jeden z najlepších punčov v Nitre.

Návštevníci stánku pritom môžu za punč venovať dobrovoľný finančný príspevok. Takto vyzbierané finančné prostriedky od darcov sú po skončení podujatia vždy v plnej výške, bez odpočítania akýchkoľvek nákladov odovzdané a použité na podporu Hospicu u Bernadetky, nad ktorým nitrianske centrum drží podporný patronát, ale aj na ďalšie charitatívne aktivity Maltézskej pomoci Slovensko.

Za 9 rokov tak Maltézska pomoc Slovensko – centrum Nitra pre svoju dôveryhodnosť a kvalitu punču od darcov obdržala celkovo 36.931 €, ktoré boli použité do posledného centu podľa úmyslu darcov hlavne na zabezpečenie prevádzky Hospicu u Bernadetky, zakúpenie zdravotníckych pomôcok, elektrického stropného zdviháku, antidekubitných matracov, či medicínskych preparátov a mobilnej hospicovej starostlivosti.

Keďže v tomto roku sa dobrovoľníci nemôžu stretnúť so svojimi priaznivcami, či podporovateľmi Hospicu u Bernadetky v nitrianskom vianočnom mestečku pri svojom tradičnom stánku s najlepším Maltézskym punčom, pre pretrvávajúcu koronavírusovú pandémiu, a nechcú ohroziť ich zdravie, rozhodli sa v spolupráci s Diecéznou charitou v Nitre pod ktorej správu hospic patrí, uskutočniť tohtoročný Maltézsky punč len vo virtuálnej podobe. Pozývajú preto všetkých ľudí dobrej vôle na virtuálny pohár punču na podporu Hospicu u Bernadetky v Nitre. Dobrovoľníci nitrianskeho centra Maltézskej pomoci Slovensko veria, že aj virtuálny pohár punču na tento úmysel napomôže k tomu, aby sa desaťročná tradícia nepretrhla, a pohár punču, aj keď v tomto jubilejnom 10. ročníku charitatívnej akcie len virtuálny, rovnako každého účastníka a darcu zahreje na duši, ako v minulosti na Svätoplukovom námestí.

V spolupráci s Diecéznou charitou v Nitre tak bola spustená oficiálna verejná Zbierka na podporu Hospicu u Bernadetky v Nitre pod názvom „Virtuálny Maltézsky punč 2020“. Záštitu nad touto charitatívnou akciou prevzal aj nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Darcovia, ktorí sa pridajú k tejto akcii, a rozhodnú sa podporiť Hospic u Bennadetky v Nitre, môžu posielať svoje príspevky až do 31. januára 2021 priamo na bankový účet Diecéznej charity v Nitre číslo: SK42 0200 0000 0039 8727 9057. Tak ako po minulé roky, tak aj teraz bude celý obnos vyzbieraných finančných prostriedkov poskytnutý Hospicu u Bernadetky v Nitre, aby pomohol pri zabezpečení paliatívnej starostlivosti pre tých, ktorí v ňom končia svoju pozemskú púť, aby ju skončili dôstojne a hlavne bez bolestí a ťažkostí, pri čo najlepších podmienkach zdravotníckej a duchovnej starostlivosti.

Dobrovoľníci Maltézskej pomoci Slovensko pôsobiaci v Nitre už vopred všetkým darcom vyslovujú svoje úprimné Pán Boh zaplať, a vyjadrujú vďaku za to, že im takto pomáhajú pomáhať. Súčasne sa tešia v nádeji na opätovné osobné stretnutie v roku 2021 pri stánku na Svätoplukovom námestí v Nitre, ale už pri skutočnom horúcom a kvalitnom Maltézskom punči!

So vznikom Maltézskeho rádu je spojené založenie prvého špitálu – hospicu v Jeruzaleme. V duchu tejto tradície v Nitre prevzali dobrovoľníci centra Maltézskej pomoci Slovensko patronát nad Hospicom – Domom pokoja a zmieru u Bernadetky. Patronát spočíva v uskutočňovaní podporných aktivít rôzneho druhu s cieľom napomáhať jeho fungovaniu po materiálnej a finančnej stránke. Popri každoročnom podávaní dobročinného Maltézskeho punču sa uskutočňuje aj pravidelné maľovanie hospicu dobrovoľníkmi, služba sprevádzania zomierajúcich, služba na recepcii hospicu, či údržba trávnatých plôch a okrasných rastlín v areáli hospicu.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Nitra, virtualny, punc( TK KBS, tu, ml; pz ) 20201211032   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]