[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pedagóg UKF vystúpil na konferencii k výročiu Deklarácie ľudských práv
P:3, 10. 12. 2020 15:25, ZAH

Poľsko 10. decembra (TK KBS) Pred 72 rokmi OSN prijala Všeobecnú deklaráciu ľudských práv (10. 12. 1948). Výročie si pripomenuli na dnešnej medzinárodnej vedeckej online konferencii na tému „Globálne kontexty ochrany práv a slobôd človeka“, ktorú zorganizovala Silesian University of Technology v poľskom meste Opole. Slovensko na nej zastupoval pedagóg z Katedry sociológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Ondrej Štefaňak.

Rozprával na tému slobody ako základnej súčasti ľudskej dôstojnosti – elementy teórie a empírie. Vo svojej prednáške zdôraznil, že jedinečnou črtou ľudskej osoby, ktorej „sa nedá zbaviť“, je slobodná vôľa. Prostredníctvom nej človek berie do vlastných rúk svoj osud a často aj osudy druhých ľudí. Ohraničenie slobody je vnímané ako ohraničenie jedného zo základných ľudských práv, ako pošliapanie ľudskej dôstojnosti. Sloboda však pre svoje normálne a zdravé fungovanie potrebuje „poznať” svoje prirodzené hranice. Tie predstavuje najmä druhý človek, jeho sloboda, dôstojnosť, práva, bezpečie a pod. Záväzná je známa formulácia dotýkajúca sa slobody: hranicou mojej slobody je sloboda druhého človeka, uviedol vo svojom vystúpení

Podujatie sa konalo pod patronátom Polish National Comission for Unesco, Amnesty International Poland a Silesian University of Technology. Po privítaní a úvodných pozdravoch odzneli prednášky predstaviteľov rôznych vedeckých, odborných a politických inštitúcií z viacerých krajín (Poľsko, Veľká Británia, Španielsko, USA, Slovensko, Ukrajina a Bielorusko).

Akousi pomyselnou bázou týchto prednášok a následných diskusií bolo vystúpenie Draginje Nadaždin, riaditeľky Amnesty International Poland, ktorá hovorila na tému Ochrana slobody – výzva pre práva človeka vo svete zasiahnutom pandémiou. Vo svojom vystúpení poukázala na skutočnosť, že pandemická situácia predovšetkým prehĺbila už jestvujúce problémy s dodržiavaním ľudských práv, ďalej na výnimočne ťažkú situáciu niektorých sociálnych skupín a napokon na značnú stratu súkromia v kontexte práce z domu, dištančného vyučovania alebo online stretnutí.

Ďalší prednášajúci z rôznych krajín hovorili o slobode ako základnej súčasti ľudskej dôstojnosti, rovnomernom rozvoji ako jednej z metód ochrany ľudských práv, príčinách a dôsledkoch medzinárodnej migrácie, mechanizmoch ochrany ľudských práv v globálnom svete, humanitárnych a sociálnych aspektoch umelej inteligencie, situácii seniorov v čase pandémie, právach hendikepovaných ľudí, právach detí, právach pracujúcich, autorských právach a pod.

TK KBS informoval Ondrej Štefaňak

( TK KBS, st, ml; pz ) 20201210033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]