[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patrónku baníkov sv. Barboru spoznali aj so sakrálnou architektúrou
P:3, 10. 12. 2020 15:08, DOMGelnica 12. decembra (TK KBS) Od 4. do 10. decembra zorganizovali v historickom baníckom meste Gelnica Barborský týždeň. V tomto roku sa uskutočnil za prísnych hygienických podmienok aj za pomoci mediálneho internetového kanálu s účastníkmi tohtoročnej akcie z Nemecka a Rakúska, ktorý sa nemohli zúčastniť na akcii osobne.

Týždeň sv. Barbory - patrónky baníkov pomáha veriacim spoznať príbeh sv. Barbory spolu s sakrálmou architektúrou a baníckou históriou. V piatok podvečer sa pri sviečkach jednotlivci spoločenstiev a farností modlili moderované Litánie k sv. Barbore v troch jazykoch a v priebehu ďalších dní sa mali možnosť zoznámiť každý nový deň s históriou jednej bane, baníckého kríža a rôznych kaplniek v prírode. Nezabudlo sa ani na Kríž sv. Barbory a Barborský chodník, ktorý k nemu vedie.

Kríž sv. Barbory bol nad mestom požehnaný v Roku zasvateného života 2015 a každý rok počas piatich rokov okolo sviatku sv. Barbory sa koná k nemu púť kresťanov z rôznych kresťanských cirkví spolu s banskými spolkami s celého regiónu i zahraničia. Mesto Gelnica bolo prvým mestom s vlastným mestským banským právom, ktoré prijali postupne aj iné kráľovské banské mesta v Uhorsku. Za základ prvého mestského práva v XV. storočí (tzv. gelnické právo) si zvolila nemecká skupina majiteľov baní, ktorý od 13. storočia osídlili región na pozvanie uhorského kráľa a cisára a zanechali vplyv vo vtedajšej gotickej architektúre (v podobe stavby kláštorného kostola i mestského farského kostola a maľbou fresiek) vtedajší banský právny a technický pokrok.

V archívoch zachovaná najstaršia mestská pečať slobodného kráľovského mesta je na listine z roku 1497. Mesto Gelnica bolo strediskom hornouhorského spolku baní a pracovalo tu okolo 500 baníkov. Bane v okolí mesta majú dĺžku viac ako 80 km. Mnohé su dnes zavalené. V dobrých časoch sa v nich ťažilo zlato, striebro i medená a železná ruda. V meste sa dnes nachádza aj niekoľko udržiavaných baníckych portálov, chodníkov a technické zaujímavosti baníckej histórie. Barborský príbeh oslovuje mnohých aj v dnešnej dobe hľadania ciest a východiska z krízy.  Sv. Barbora je zároveň zaradená medzi 14 pomocníkov v núdzi.

TK KBS informovala Janka Kaľavská( TK KBS, jka, ml; pz ) 20201210028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]