[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 07. 2021   Meniny má Božena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Iniciatíva Kresťan na vidieku pripravila konferenciu Svitá na lepšie časy?
P:3, 09. 12. 2020 13:29, DOM

Bratislava 9. decembra (TK KBS) „Svitá na lepšie časy?“ bol názov online konferencie, ktorú zorganizovala od 30. novembra do 6. decembra 2020 iniciatíva Kresťan na vidieku. Vychádzala z encykliky Laudato si. Priniesla kresťanský pohľad na dôležitosť ekologických i sociálnych tém, ako aj tém zamestnanosti z pohľadu vidieka, ktorý je symbolom zátišia, komunity a súžitia s prírodou a s Bohom.

„Predstavili sme environmentálne iniciatívy v Bioklimatickom parku Drieňová, kde sa nezabúda ani na zraniteľné skupiny, výhody svojho jedinečného permakultúrneho systému Agrokruh, ako aj jeho vplyv na utuženie rodinných vzťahov demonštroval Ján Šlinský a o svojom detstve v súžití s prírodou porozprával Tomáš Abel z gazdovskej dedinky Abeland v Lozorne," informovala za iniciatívu Ivana Németová.

Nechýbali ani témy úzko súvisiace so slovenským vidiekom, a to rómsko-sociálne témy, preto svoju činnosť predstavili Martin Mekel, riaditeľ Gréckokatolíckej rómskej misie, Michal Smetanka, bývalý poslanec Spišského Hrhova či Peter Gombita, riaditeľ útulku pre ľudí bez domova Oáza - nádej pre nový život. Projekty, ktoré prácu s chudobnými Rómami spájajú s prácou v záhrade či na farme, priblížili Radoslav Makáň a Peter Lazorík.

Keďže iniciatíva Kresťan na vidieku sa snaží environmentálne témy sprostredkovať aj hlboko odborne, problematiku prevencie záplav i celkového hospodárenia s vodou predstavil Martin Kováč, zakladateľ odbornej platformy Klimatický klub, a novú nádej pre slovenské poľnohospodárstvo priniesol Milan Jurky, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku ASYF a člen skupiny poradcov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Matka a permakultúrna pestovateľka Anka Romančíková porozprávala o výhodách i obmedzeniach predaja z dvora, a vedec zaoberajúci sa ochranou rastlín, František Muška, zaujímavo načrtol súvislosti kresťanskej viery a šetrného zaobchádzania s prírodnými zdrojmi, v duchu encykliky Laudato Si. Na záver konferencie uviedol Juraj Šúst dôvody, prečo súžitie s prírodou pomáha hlbšiemu prežívaniu kresťanskej viery a aké blahodárne účinky má na deti.

Všetky výstupy konferencie si môžu záujemcovia v plnom znení vypočuť na YouTube kanáli.

TK KBS informovala Ivana Németová

( TK KBS, ine, ml; pz ) 20201209033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]