[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána na slávnosť Nepoškvrneného počatia: Nie hriechu, áno milosti
P:3, 09. 12. 2020 05:49, ZAH

Vatikán 9. decembra (RV) Na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie v utorok 8. decembra sa Svätý Otec František prihovoril pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra týmito slovami:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešná liturgická slávnosť oslavuje jednu z obdivuhodných udalostí v dejinách spásy: Nepoškvrnené počatie Panny Márie. Aj ona bola spasená Kristom, ale osobitným spôsobom, lebo Boh chcel, aby matka jeho Syna už od momentu svojho počatia nebola dotknutá hriechom. A tak bola Mária počas celého svojho pozemského života oslobodená od akejkoľvek poškvrny hriechu, bola „plná milosti“ (Lk 1,28), ako ju oslovil anjel, a tešila sa osobitnému pôsobeniu Ducha Svätého, aby mohla vždy udržiavať dokonalý vzťah so svojím synom Ježišom; naviac, bola učeníčkou Ježiša: Matkou a učeníčkou. No hriech v nej nebol.

Vo veľkolepom hymne, ktorým sa začína List Efezanom (porov. 1,3-6.11-12), nám sv. Pavol dáva pochopiť, že každé ľudské bytie je stvorené Bohom na dosiahnutie tej plnosti svätosti, tej krásy, do ktorej bola odetá Panna Mária už od počiatku. Cieľ, ku ktorému sme volaní, je aj pre nás darom od Boha, ktorý – ako hovorí apoštol – „si nás ešte pred stvorením sveta vyvolil, aby sme boli svätí a nepoškvrnení v láske“ (porov. v. 4); v Kristovi si nás predurčil (porov. v. 5), aby sme raz boli úplne slobodní od hriechu. Toto je tá milosť, zadarmo daný dar od Boha.

To, čo sa Márii udialo na začiatku, pre nás nastane na konci, po tom, čo prejdeme očistným „kúpeľom“ milosti Božej. To, čo nám otvára bránu do raja je Božia milosť, ktorú sme verne prijali. Všetci svätí a sväté prešli touto cestou. Aj tí najnevinnejší boli totiž poznačení dedičným hriechom a zo všetkých síl bojovali proti jeho následkom. Prešli cez „úzku bránu“, ktorá vedie do života (porov. Lk 13,24).

Viete, kto bol prvý, o ktorom máme istotu, že vstúpil do raja, viete to? Niekto, kto bol „málo dobrý“: jeden z tých dvoch, čo boli ukrižovaní s Ježišom. Obrátil sa na neho so slovami: „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva“. A Ježiš mu odpovedal: „Dnes budeš so mnou v raji“ (Lk 23,42-43). Bratia a sestry, Božia milosť je ponúknutá všetkým; a mnohí, ktorí na tejto zemi sú poslední, v nebi budú prvými (porov. Mk 10,31).

Ale pozor. Neoplatí sa byť vypočítaví: neustále odkladať dôkladnú previerku vlastného života využívajúc Pánovu trpezlivosť. On je trpezlivý, on na nás čaká, je vždy pripravený dať nám svoju milosť. Môžeme oklamať ľudí, ale Boha nie, on pozná naše srdce lepšie ako my sami. Využime súčasný okamih! Toto je ten zaručený kresťanský zmysel využitia prítomného dňa: nie tešiť sa zo života pre okamih, ktorý je prchavý, nie, tak zmýšľa svet. Ale prijať dnešok, aby sme povedali „nie“ zlu a „áno“ Bohu; otvoriť sa jeho milosti; prestať sa konečne uzatvárať do seba dostávajúc sa do pokrytectva.

Pozrieť sa do tváre vlastnej realite, takí akí sme; uznať si, že sme nemilovali Boha a blížneho tak, ako sme mali, a vyznať to. Toto je začatím cesty obrátenia, prosiť predovšetkým Boha o odpustenie vo sviatosti zmierenia, a potom napraviť zlo spôsobené druhým. Ale vždy byť otvorení milosti. Pán klope na naše dvere, klope na naše srdce, aby s nami nadviazal priateľstvo, spoločenstvo, aby nám daroval spásu.

Toto je pre nás cesta, ako sa stať „svätými a nepoškvrnenými“. Nepoškvrnená krása našej Matky je nenapodobniteľná, no zároveň nás priťahuje. Zverme sa jej a raz a navždy povedzme „nie“ hriechu a „áno“ milosti.

-

Preložila: Slovenská redakcia VR, Martina Korytiaková

-

V utorok 8. decembra, na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie, pápež František súkromnou formou zveril do jej ochrany obyvateľov Ríma, ako aj chorých a trpiacich celého sveta. Tesne pred úsvitom sa za kvapiek dažďa prišiel pomodliť na Španielske námestie pred sochou Immaculaty a potom slávil Eucharistiu v Bazilike Santa Maria Maggiore.

Svätý Otec prišiel na Španielske námestie o 7. hodine. Pred mariánskym stĺpom na znak úcty položil kyticu bielych ruží. V modlitbe prosil Pannu Máriu, aby „s láskou bdela nad Rímom a jeho obyvateľmi, zveriac jej všetkých, ktorí sú v tomto meste i vo svette sužovaní chorobou a skľúčenosťou“.

Udalosť nebola prenášaná médiami. O jej priebehu informoval vatikánsky hovorca Matteo Bruni a Tlačové stredisko Svätej stolice publikovalo niekoľko fotografií.

Pápež František sa pred sochou Immaculaty zdržal asi štvrť hodinu, potom sa presunul do Baziliky Santa Maria Maggiore, kde sa pomodlil pred milostivou ikonou Bohorodičky Salus Populi Romani a slávil svätú omšu v Kaplnke jasličiek. Zvyčajný verejný akt úcty a zverenia Ríma Nepoškvrnenej na Španielskom námestí sa tento rok neorganizoval z dôvodov zdravotnej situácie, na predídenie riziku nákazy COVID-19. V Bazilike sv. Petra predsedal slávnostnej svätej omši pri Oltári katedry kardinál Angelo Comastri, vikár Svätého Otca pre mesto Vatikán.

Pri návrate zo Španielskeho námestia a z Baziliky Santa Maria Maggiore sa pápežov modrý Ford zastavil pri strážnej hliadke v blízkosti Vatikánu.

Z auta vystúpil Svätý Otec s ochranným rúškom na tvári a podaním ruky pozdravil oboch vojakov oblečených v maskáčoch so samopalom v ruke. Členom talianskej armády osobne odovzdal aj pozornosť v darčekovej taške. Vojenské hliadky slúžiace vo dne i v noci sú už niekoľko rokov rozostavané pri kľúčových lokalitách Večného mesta.

-

Aktualizované

( TK KBS, RV, jb; rp ) 20201209004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním