[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Babjak posvätil obnovený ikonostas vo svojom rodisku
P:3, 07. 12. 2020 15:20, DOM



Prešov 7. decembra (TK KBS) V nedeľu 6. decembra na sviatok sv. Mikuláša, medzi veriacich v Hažíne nad Cirochou zavítal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý prišiel, aby posvätil obnovený ikonostas v gréckokatolíckom Chráme svätého archanjela Michala.
 
Vladyku Jána privítal miestny správca farnosti otec Matúš Nastišin. Nasledovala posviacka obnoveného ikonostasu, ktorý bol doplnený o základný rad ikon s cárskymi a diakonskými dverami. Archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval humenský archieparchiálny vikár Martin Zlacký. 

V homílii arcibiskup Ján veriacich povzbudil, aby podľa príkladu zjavenia svätého Mikuláša v Ľutine, prichádzali na sväté liturgie v nedele a vo sviatky, lebo to je najväčším skutkom lásky k Bohu. A práve doplnený ikonostas má pomáhať zažiť krásu eucharistického slávenia, so všetkými znakmi a krásou východného obradu. Pozval tiež veriacich, aby v čase Filipovky, svoje dobré predsavzatia premenili na skutky. Podobne, ako ikonostas nezostal len v myšlienkach, ale stálo veľa námahy zrealizovať toto dielo, tak aj v živote veriaceho človeka je potrebné neostať len pri dobrých úmysloch, ale premeniť ich na konkrétne dobré skutky.

Na konci slávnosti za spevu piesne k biskupovi Mikulášovi odovzdal vladyka Ján sladkosti nielen deťom, ale aj všetkým prítomným veriacim.
 
Ikonostas v gréckokatolíckom Chráme svätého archanjela Michala bol postavený tak, aby vyhovoval liturgickým sláveniam gréckokatolíkov aj rímskokatolíkov. Teda základný rad ikon bol posunutý na ľavú stranu, kde boli pri sebe ikony sv. Mikuláša a Bohorodičky a na pravú stranu s Kristom a svätým Michalom. Cárske a diakonské dvere neboli. V priebehu mesiaca október bol zhotovený nový základný rad doplnený o cárske a diakonské dvere, pričom sa použili pôvodné ikony svätcov. Cárske dvere boli doplnené o ikonu Zvestovania a diakonské o archanjelov Michala a Gabriela. Vrchnú časť tvoria dva rady ikon s vyobrazením dvanástich apoštolov a v prostriedku ikony poslednej večere a Krista Vševládcu.



( TK KBS, is pa, rp; pz ) 20201207056   |   Upozorniť na chybu v správe |



[naspäť]