[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poradňa ALEXIS, n. o. oslávila už jedenásť rokov od svojho založenia
P:3, 07. 12. 2020 14:59, DOMBratislava 7. decembra (TK KBS) Poradňa ALEXIS, n.o. oslávila 6. decembra 11 rokov od svojho založenia. Hlavnou náplňou jej práce je pomoc osobám, ktoré sú zaskočené neplánovaným tehotenstvom a ženám či párom, ktoré sa trápia po spontánnom alebo umelom potrate. Za celé fungovanie Poradne Alexis, n.o. riešili poradkyne vyše 1930 prípadov. Len za rok 2020 riešili už 268 nových prípadov (z toho 26 mužov) a celkovo prebehlo viac než 770 kontaktov. V roku 2020 má už 40 zachránených detí.

Prípady poradne sa prevažne týkajú neplánovaných tehotenstiev. Tehotné matky zažijú často úľavu, keď zistia, že interrupcia nie je jediná možnosť riešenia neželaného tehotenstva, ale existujú aj iné možnosti, ako je adopcia, utajený pôrod, pestúnska starostlivosť atď. Dostanú aj informácie o peňažných dávkach, na ktoré majú nárok a inokedy len hľadajú možnosť vypočutia a podpory vo svojej situácii.

V roku 2020 sa zýšil aj počet žien po potrate, ktoré u nás hľadajú pomoc. Z minuloročných 20 % prípadov na tohtoročných 27 %, ktoré sa týkajú vyrovnávania sa s umelým či spontánnym potratom.

Pre ženy po strate nenarodeného dieťaťa pripravila poradňa v roku 2020 novinku – podporné skupiny, kde navzájom môžu zdieľať svoje prežívanie, problémy a spoločne sa podporiť na ceste zmierenia sa so stratou nenarodeného dieťaťa. V decembri prebehne už piate takéto stretnutie. Doteraz sa ho zúčastnilo od 5 do 10 žien. Stretnutia sa tešia úspechu a je o ne záujem.

Ich priebeh trochu narušila situácia spôsobená ochorením COVID-19. Vďaka Nadácii Orange však v Poradni ALEXIS mohli zakúpiť potrebnú techniku a osobné stretnutia presunuli do online priestoru – skupiny teraz fungujú cez skype. Navyše online skupina priniesla možnosť sa pripojiť aj z iných kútov Slovenska – dovtedy prebiehali len osobne v kancelárii v Bratislave.

Poradňa ALEXIS, n.o. má pracoviská v Bratislave a Banskej Bystrici. Tam je možné dohodnúť si, za stanovených podmienok a vzhľadom na opatrenia súvisiace s ochorením COVID-19, s poradkyňami aj osobné stretnutie. Poradenstvo ale rovnako vykonávajú mailom alebo telefonicky, vždy podľa možností a priania klientiek a klientov. Vzhľadom na situáciu súvisiacu s ochorením COVID-19, sme pridali možnosť poradenstva aj cez Skype. Ozývajú sa nielen ženy, ale aj ich partneri, rodinní príslušníci či priatelia, ktorí chcú pomôcť ženám v týchto ťažkých chvíľach.

Poradenské služby sa poskytujú bezplatne. „Venujeme sa každému, kto sa nám ozve a
potrebuje našu pomoc. Je pre nás dôležité, aby boli naše služby dostupné pre každého bez ohľadu na finančnú a sociálnu situáciu našich klientok/klientov“, hovorí riaditeľka Poradne Zuzana Stohlová Kiňová. Ďalej dodáva: „Je všeobecne známe, že počet potratov na Slovensku klesá ( i keď čísla sú skreslené). U nás počet prípadov narastá. Dovolím si preto tvrdiť, že ženy začínajú viac hľadať iné riešenia neplánovaného tehotenstva, než je interrupcia, a pristupujú tak ku krízovej situácii v ich živote zodpovednejšie.“

Viac informácií o poradni je k dispozícii na stránke www.alexisporadna.sk.

-
Kontakt pre médiá: Zuzana Stohlová Kiňová, riaditeľka Poradne Alexis, n.o. tel.: 0911756033, e-mail: zuzana@alexisporadna.sk( TK KBS, zsk, ml; pz ) 20201207053   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]