[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maďarskí biskupi pokračujú v prípravách na svetový eucharistický kongres
P:3, 07. 12. 2020 14:04, ZAHBudapešť 6. decembra (KAP) Témy „Medzinárodný eucharistický kongres Budapešť 2021“ (MEK 2021) a „Projekty cirkevných učebníc“ boli minulý týždeň na programe zimného zasadania Maďarskej biskupskej konferencie (MBK). Kvôli pandémii koronavírusu sa stretnutie konalo prostredníctvom videokonferencie (1. decembra 2020). Generálny sekretár MBK Tamás Tóth o tom informoval novinárov na tlačovej konferencii.

Prípravy na 52. medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti pokračujú, uviedol T. Tóth. Potvrdil dátum konania kongresu (ktorý sa mal pôvodne konať v roku 2020), a to od 5. do 12. septembra 2021. Kvôli pandémii museli organizátori v ostatných mesiacoch pracovať v režime online. Maďarský prímas kardinál Péter Erdö v súvislosti s eucharistickým kongresom vo svojom adventnom posolstve napísal: „Stretnime sa s Kristom v Budapešti, nech je On žiarivým spoločníkom našich životov, nech je tým, kto vnáša do našich životov optimizmus a radosť.“ Týmito slovami kardinál adresoval pozvanie maďarským i zahraničným katolíkom, aby prišli na svetový kongres. 

Sekretariát MEK zverejnil neobvyklý adventný kalendár, v ktorom básnici, herci, spisovatelia, hudobníci a známe osobnosti každodenne posielajú krátke videosprávy zo svojich vlastných obývacích izieb. Viac informácií o tomto projekte možno nájsť na internetovej stránke kongresu: iec2020.hu.

Ako po zasadaní episkopátu uviedol generálny sekretár MBK, Cirkev bude od budúceho školského roka vydávať vlastné učebnice dejepisu, literatúry a gramatiky. Tiež sa majú zostaviť metodické materiály pre učiteľov. Tie by mali byť dostupné pre stredné školy (ročníky 9 až 12) od budúceho školského roka.
Tím zástupcov Cirkvi, redaktorov médií a autorov učebníc zatiaľ pracuje na zostavení provizórnych materiálov. Cieľom tohto projektu je, aby školské hodiny boli zamerané na kresťanský hodnotový systém vo všetkých predmetoch.

Podľa Tótha sa učebný materiál má rozšíriť o nástroje, ktoré sa doteraz takmer vôbec nepoužívali. Dejepisné učebnice by mali študentom ponúknuť aj grafické zobrazenia a zhrnutia, aby mohli lepšie pochopiť historické procesy.

Katolícka cirkev zohráva v maďarskom školskom systéme čoraz významnejšiu úlohu. V aktuálnom školskom roku Cirkev spravuje 689 školských zariadení, z toho 247 škôl spadajúcich do povinnej školskej dochádzky – od 1. do 8. ročníka. Počet gymnázií a stredných odborných škôl je 130.

Na zasadaní maďarských biskupov sa preberalo aj otvorenie študijného kurzu pre trvalých diakonov, za čo je zodpovedný Mons. Zsolt Marton, vácsky diecézny biskup. Vácska diecéza ako jediná v krajine ponúka toto štúdium, a to v spolupráci s ostrihomsko-budapeštianskou arcidiecézou. Kurz, ktorý bol otvorený len nedávno, trvá dva roky a vítaní sú uchádzači z celej krajiny, i zo zahraničia.

Zdroj: Kathpress / katolikus.hu
Preklad: Stanislav Gábor( TK KBS, kap, sg, rp; pz ) 20201207049   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]