[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fórum života zorganizovalo online konferenciu „Všetko pre rodinu"
P:3, 04. 12. 2020 15:45, DOMŽilina 4. decembra (TK KBS) Občianske združenie Fórum života pripravila v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) online konferenciu Všetko pre rodinu. Konala sa v rámci projektu Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti.

Program otvorila predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. S prvým príspevkom vystúpila Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK, ktorá predstavila realizované projekty na podporu rodín v rámci ŽSK. Ďalej sa účastníkom prihovoril Cyril Vasiľ, apoštolský administrátor Košickej eparchie. Predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre rodinu poukázal na konkrétne oblasti, v ktorých Katolícka cirkev na Slovensku konkrétne pomáha rodinám.

Zároveň zdôraznil potrebu štandardizovania centier pre rodinu na Slovensku, ktoré by po zadefinovaní kompetencií ich zriaďovateľov a ich základných štandardov, mohli v civilnom a cirkevnom prostredí poskytovať profesionálne komplexné služby pre rodiny.

Jozef Halcin, riaditeľ odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR, oboznámil účastníkov s plánom rezortu v pomoci obetiam trestných činov v jednotlivých krajských mestách na Slovensku. Uviedol zaujímavú štatistiku. „V porovnaní s rokmi 2010 – 2018 klesol počet trestných činov o 36 %. Rovnako klesol počet obetí trestných činov, a to o 20 %,“ informoval Jozef Halcin.

Andrea Škripeková, generálna riaditeľka Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR, prezentovala plány rezortu v oblasti paliatívnej starostlivosti ako aj svoje dlhoročné skúsenosti z danej oblasti. „Paliatívna medicína nie je len o zomieraní, ale o nádeji,“ zdôraznila A. Škripeková na záver svojej prednášky.

Problematiku rodiny doplnila Anna Verešová, generálna riaditeľka Sekcie rodinnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, s príspevkom „Podarí sa konečne naštartovať medzirezortnú spoluprácu v oblasti rodinnej politiky a demografického rastu?“. Anna Verešová, ktorá sa rodinám venuje skoro dvadsať rokov apelovala na to, že rodiny akútne potrebujú služby a bývanie. „Je škandálom, že rodiny stále žijú v chudobe,“ uviedla.

Po prestávke vystúpil s príspevkom Roman Seko, riaditeľ Sekcie služba koordinácie pastorácie rodín v Žilinskej diecéze. Cieľom bolo predstaviť diecézne projekty pre rodiny a spoluprácu s partnermi na úrovni diecézy a Slovenskej republiky.

Ďalšou rečníčkou bola Mária Kovaľová – teologička a členka medzinárodného výboru: Internationale Konferenz theologischer Mitarbeiter in der Diakonie. Jej príspevok niesol názov: Rola evanjelickej cirkvi a diakonie v starostlivosti o rodinu.

Konferenciu uzatvorila Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života. Prezentovala výsledky projektu Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti. „Spájame tých, ktorí chcú, s tými, ktorí to vedia, pre tých, ktorí to potrebujú,“ zhrnula na záver predsedníčka FŽ.

Celú konferenciu je možné vidieť online TU.( TK KBS, ebu, ml; pz ) 20201204024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]