[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Reformy potrebné ako reakcia na výzvu pápeža Františka k bratstvu
P:3, 04. 12. 2020 12:26, ZAH

Brusel 6. decembra (TK KBS) Témou pravidelného jesenného zasadnutia Komisie pre sociálne veci pri COMECE (online) boli potrebné reformy na európskej úrovni ako reakcia na výzvu pápeža Františka k bratstvu, aby nikto nebol vynechaný. Prvá sekcia pod titulom „Všetci na jednej lodi“ sa venovala téme sociálno-ekonomického vplyvu pandémie a tomu, ako sa môže Európa z tejto krízy zotaviť, nielen sama pre seba, ale vo svetle pápežovej výzvy k bratstvu.

Druhú sekciu otvorila Maria Teresa Fabregas Fernandez, riaditeľka  Recovery & Resilience Task Force z Európskej komisie. Prezentovala Plán obnovy EÚ s dôrazom na úlohu “Next Generation EU” (EU pre budúce generácie). Plán obnovy je kľúčovým nástrojom na zotavenie. Jeho úlohou je umožniť členským štátom, aby vyšli z pandémie COVID-19 silnejšie a odolnejšie. Zároveň by mal zvýšiť  ich potenciál ekonomického rastu, vytvárania  pracovných miest a sociálnej udržateľnosti s prechodom na zelenú ekonomiku a digitalizáciu. Podľa Európskej komisie je našou povinnosťou voči budúcim generáciám využiť peniaze zodpovedne a neinvestovať do riešení, ktoré budú už o pár rokov zastaralé. Je dôležité, aby sa mladí ľudia nestali v dôsledku zlých a nezodpovedných investícií členských krajín EÚ stratenou generáciou.

Sigrid Stagl, profesorka na Viedenskej univerzite ekonomiky a podnikania, vedúca ústavu pre ekologickú ekonómiu, hovorila o ceste EÚ k ekologickému oživeniu. Európska zelená dohoda má pôsobiť ako kompas pri obnove EÚ, ale zároveň podporovať nové formy solidarity s cieľom pomôcť zotaviť sa z krízy. Veľa sa vraví aj o ambícii EÚ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050. Je potrebné dohodnúť sa na prechode na obehové a klimaticky neutrálne hospodárstvo, ktoré prospieva ľuďom a planéte. Aké sociálne investície sú potrebné v čase štrukturálnych zmien, aby digitalizovanejšia a ekologickejšia ekonomika nespôsobila, že niekto je vynechaný? Je dôležité, aby opatrenia boli na úžitok aj chudobným. Ako príklad uviedla nereálne lacné letenky, drahé parkovné v centrách miest. Opatrenia by mali byť také, aby chudobní neboli vylúčení a aby si bohatí nemohli kúpiť výhody. Napr. nie vstupu autom do centra mesta za vysokú cenu parkovného, ale jednoducho zavrieť centrum pre všetkých. Na druhej strane treba potom urobiť dobrú technickú infraštruktúru a opatrenia, napr. aj verejnú dopravu zadarmo. Dobrým príkladom je Viedeň, kde 90 percent obyvateľov hovorí, že v meste nepotrebuje auto.

V tretej sekcii, pod titulom „Ako zabezpečiť spravodlivé minimálne mzdy pre všetkých pracovníkov v EÚ“, získali slovo odborníci, ktorí poskytli rôzne uhly pohľadu. Bola to Fabiana Pierini, z Európskej komisie, vedúca tímu v téme Sociálny rozmer hospodárskej a menovej únie (EMU), Torsten Müller, Európsky odborársky inštitút a Bruno Bobone, prezident Uniapac, International Christian Union of Business Executives. Bruno Bobone ponúkol skôr koncepciu dôstojného platu. Vravel o nutnosti prijať diametrálne odlišný pohľade na výrobu, spoločnosti a firmy – o spoluúčasti na rozhodovaní a zodpovednosti oproti konfliktu. Fabiana Pierini ponúkla koncepciu minimálnej mzdy, ako ju chce nastaviť EÚ.

Posledná sekcia sa zaoberala zaujímavým princípom, ktorý u nás nie je veľmi reflektovaný. Tina Weber, Employment and working life units Eurofound, hovorila o práve odpojiť sa. My sme naozaj zvyknutí pracovať hocikedy a hocikde. Často nerešpektujeme našu vlastnú integritu a nevieme si dať stop, keď aj v našom voľnom čase pípne mobil alebo príde služobný mail. Táto téma sa týkala v minulosti najmä teleworkingu, ale v súčasnosti sa dotýka nás všetkých. Právo na odpojenie by mohlo vyriešiť otázku hľadania správnej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Mohlo by mať aj iné ďalšie pozitívne účinky pre pracovníkov v EÚ. Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci pripravuje vlastnú legislatívnu iniciatívnu správu.

Komisia pre sociálne veci pri COMECE (Commission on social affairs) monitoruje a pripravuje vyhlásenia, príspevky a aktivity k prebiehajúcej politike EÚ a verejnej diskusii o širšej sociálnej politike EÚ: práca a zamestnanosť, politika pre mládež, vzdelávanie a odborná príprava, pracovné podmienky, sloboda pohybu osôb, kapitál, tovar a služby. Jej predsedom je biskup Antoine Hérouard, pomocný biskup v Lille (Francúzsko) a jej tajomníčkou Alix de Wasseige. Jej členmi sú odborníci na sociálnu politiku nominovaní biskupskými konferenciami EÚ.

TK KBS informovala Katarína Hulmanová

( TK KBS, kh, rp; pz ) 20201204020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]