[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bielorusku na desať dní uväznili gréckokatolíckeho kňaza Bistrova
P:3, 04. 12. 2020 09:40, ZAHBielorusko 4. decembra (TK KBS) Na desať dní väzenia odsúdili v Bielorusku gréckokatolíckeho kňaza Vitalija Bistrova. Informovala o tom kúria apoštolského vizitátora pre Gréckokatolíkov v Bielorusku.

Vitalij je rodákom z Kamenca v Bielorusku a je absolventom seminára v Ivano-Frankivsku na Ukrajine. Má civilné zamestnanie a poskytuje sociálne služby na území celej farnosti Brest. Nie je duchovným gréckokatolíckej farnosti v Ivacevičách. Vitalij svoju vinu v reakcii na obvinenie poprel. Vysvetlil že počas prechádzky v Breste mal rozhovor s okoloidúcimi, ako aj s predstaviteľmi ministerstva vnútra. Žiadnej inej aktivity, ktorú by bolo možné kvalifikovať ako účasť na hromadnej akcii sa podľa svojich slov nedopustil.

Ulica na ktorej bol Vitalij je ulicou, kde je bežne veľa ľudí. Takmer hneď, ešte pred odsúdením otca Vitalija, dostala farnosť Matky Božej Žirovickej v Ivacevičách zo strany úradov varovanie v súvislosti s účasťou „kňaza na nepovolenej činnosti.“ Šokom je to hlavne preto, že farnosť v Ivacevičách varovali kvôli skutku, ktorý sa mal odohrať v Breste. Vitalij nie je cirkevno-právne pridelený do farnosti v Ivacevičách, čo zvyšuje absurdnosť tejto situácie. Ešte smutnejšie je, že farnosť varovali kvôli skutku jednotlivca, čo nesie znaky tak smutne známej kolektívnej viny.

Okrem tejto udalosti majú ale miestni gréckokatolíci aj radostné udalosti. Uplynulú nedeľu 29. novembra slávili gréckokatolícki veriaci v meste Brest odpustovú slávnosť v chráme zasvätenom sv. Petrovi a Andrejovi, teda bratom a súčasne symbolom cirkvi ako Východu tak aj Západu. Svätú liturgiu slávil miestny duchovný Igor Kondratiev. Pri zachovaní proti-pandemických opatrení sa veriaci v meste podpisu Brestskej únie z roku 1596 stretli, aby oslávili svojich patrónov. V septembri – októbri chodil farnosť v neprítomnosti otca Igora zastupovať už spomínaný otec Vitalij, otec troch detí.

-
Zdroj: TSKE / Daniel Černý( TK KBS, TSKE, dce, ml; pz ) 20201204003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]