[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové Katolícke noviny, Rebrík, Slovo i Slovo+, prinášame avíza
P:3, 02. 12. 2020 11:10, DOMBratislava 2. decembra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Rebrík, Slovo i Slovo+, prinášame avíza. Pri tejto príležitosti prinášame ich avíza.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 49/2020

Najnovšie Katolícke noviny povzbudzujú k tomu, aby sme aj po ukončenom Roku Božieho slova naďalej používali Sväté písmo ako spoľahlivý návod na život. Síce v ňom nenájdeme hotové postupy, ale zdroje a podnety na efektívne konanie a autentické postoje. A tiež múdrosť a nádej do budúcich sychravých i slnečných dní.

Rozprávajú sa s rímskokatolíckym kňazom Jánom Vallom, ktorý je zanietený filatelista a propagátor známok s kresťanskou tematikou. Do malého ozúbkovaného priestoru je vložená nielen umelecká hodnota, ale v mnohých prípadoch aj spirituálny odkaz pre ďalšie generácie. Ján Vallo približuje, aký je vlastne vzťah medzi zberateľstvom a šírením evanjelia.

Prinášajú aj rozhovor s Karolom Levom Irrgangom, trvalým diakonom a bývalým dlhoročným starostom obce Hôrka pri Poprade, ktorý si každý rok oblieka mikulášsky kostým a chodí rozdávať radosť deťom i dospelým. Nevie si predstaviť, žeby vynechal čo len jedinú sezónu. Je to úloha pre neho ako vyšitá, a to nielen vďaka originálnej dlhej brade. So svätým Mikulášom ho totiž spája oveľa viac.

Vysvetľujú, prečo v biblických číslach netreba hľadať presnosť. Čísla patria v Biblii medzi jej najdiskutovanejšie prvky. Vychádza to hlavne z toho, ako sa na číselné údaje pozeráme dnes. Pre súčasného človeka sú väčšinou vyjadrením niečoho exaktného. Vnímame ich ako výsledok meraní a počítaní. Inak sa však pozerá na tie biblické.

Pri príležitosti životného jubilea – 80. narodenín si pripomínajú dielo Teofila Klasa, čo je umelecký pseudonym Jozefa Zavarského. Teofil Klas patrí k výrazným predstaviteľom slovenskej duchovno-kresťansky orientovanej poézie.

Pozývajú zapojiť sa do kampane Slovenskej katolíckej charity s názvom Nenechajme nádej vyhasnúť. Vianočná výzva charity na Slovensku sa tento rok zameriava na to, čo máme spoločné. Je ním prameň nášho konania a viery, zdroj svetla našich dní či posledná iskra v utrpení a biede. Nádej. Chvenie v každom z nás, ktoré však ľahko pominie, ak človek ostane sám a bez pomoci. Zapojme sa spoločne do pomoci, aby nevyhasla.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Rebrik

A máme tu posledné tohtoročné vydanie detského časopisu Rebrík z dielne Vydavateľstva DON BOSCO. Čo pre vás ponúka (nielen) v adventnom období?

Decembrovým Rebríkom vás prevedú poslovia dobrej zvesti – anjeli. Hneď v Téme sa môžete dozvedieť viac o týchto Božích posloch, o tom, ako chvália Boha, sprostredkujú ľuďom Božie zámery a pomáhajú ľuďom. Podľa jednoduchého postupu môžu deti z papierových košíčkov na pečenie vyrobiť anjela, ktorým urobia radosť svojim blízkym.

Aj vy otvárate poštovú schránku s túžbou nájsť tam list, ktorý je len pre vás? Potom si určite prečítajte príbeh z Písmenkovej polievky – Nečakaný vianočný list a dozviete sa, či sa malému medvedíkovi čistotnému naplnili jeho očakávania.

Koledníci Dobrej noviny budú tento rok koledovať trošku inak, ako zvyčajne – v menších skupinkách, pred domom a s rúškom. Aj také koledovanie má svoje čaro. Neveríte? Prečítajte si komiks Rúško.

V strede Rebríka na vás čaká knižka Vianočná cesta. Pri plnení jednotlivých úloh sa spoločne s kamarátmi z knižky a so Svätou rodinou dostanú do Betlehema. Ale viac už neprezradíme...
Ak by v decembri nenasnežilo, neprekážalo by to, môžete sa s Rebríkom vybrať na lyžovačku do Kremnických vrchov. Nielen o lyžovačke, ale aj o krásach a zaujímavostiach Kremnice a okolia porozpráva Martin a Klára v Rubrike Spoznávame Slovensko.

Decembrový Rebrík si môžete objednať TU.

Viac informácií o časopise, ale aj inšpiratívne nápady a podnety na hry pre deti, ako aj metodiku pre rodičov, animátorov, kňazov a učiteľov nájdete na www.rebrik.sk

TK KBS informovali Katarína Jantáková a Peter Novák

-----------------------------------------------------------------

Slovo 23-24/2020

Vianočné dvojčíslo časopisu Slovo začíname ako vždy katechézou Svätého Otca Františka, ktorý nás pozýva k pripravenosti na stretnutie s Bohom. Šéfredaktor Juraj Gradoš zmapoval viacero legiend zo života aj pre Slovákov významného svätca - svätého Mikuláša. Vo všetkých vystupuje svätec ako záchranca bezmocných, najmä detí a mladých ľudí.

Profesor Jozef Glasa tentokrát nechal ducha Vianoc, aby okorenil jeho bioetické okienko. So svätým Mikulášom je spätý aj monastier v zakarpatskom Mukačeve. O ňom i o úcte k Mikulášovi na Zakarpatí čitateľov časopisu informoval jeho igumen bazilián Daniel Derbaľ. Peter Horvát zasa poukazuje na úskalia oneskoreného rodičovstva, ktoré nastáva z rôznych dôvodov a vladyka Cyril Vasiľ zakončuje tohtoročné katechézy ku klokočovskému výročiu vysvetlením, prečo je Klokočov pre gréckokatolíkov dôležitý.

Martina Diheneščíková predstavuje ženu dvoch zákonov - Starého i Nového - Máriu a jej istotne netradičný život a Marta Gromošová svojským spôsobom prináša príbeh, ktorý sa pred viacerými rokmi odohral na Vianoce v Prešove. Časopis predstavuje Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, kde je aj maketa gréckokatolíckej cerkvi postavenej bez jediného klinca a spoločenstvo kňazských a laických rodín SKALA, ktoré spája tak gréckokatolícke ako aj rímskokatolícke rodiny.

Po zamysleniach na každý deň časopis prináša množstvo nápadov, ako dobre využiť čas, či postrehov, ktoré vedia spríjemniť a skvalitniť nielen fyzický ale i duchovný život veriacich. A nakoniec nielen svojím čitateľom ale i Vám praje požehnané sviatky Narodenia Pána a celý rok 2021.

TK KBS informoval Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Slovo+

Posledné tohtoročné číslo novín Slovo+, požehnané čítanie pre kresťanov prináša tému+ ...a svetlo zasvietilo do tmy. Ježišovi ako svetlo, čo svieti v našich dňoch.

O povolaní prinášať svetlo tam, kde pôsobíme, sme sa rozprávali s top všeobecnou lekárkou Slovenska – MUDr. Zuzanou Mojzešovou. Traja vzácni respondenti nám prezradili, aké je to oslavovať svoje narodeniny spolu s Ježišom. Oslovili sme tiež troch skautov, ktorí roznášajú betlehemské svetlo po celom Slovensku. V ich rukách tento plamienok, odpálený na mieste Ježišovho narodenia, putuje napríklad aj na Lomnický štít, k našej pani prezidentke, ale aj do mnohých domácností. So štipkou fantázie sme pre vás napísali príbehy hrdinov Vianoc.

Prinášame tiež rozhovor s manželmi Kandráčovcami, ktorí tento rok medzi seba prijali svoje tretie dieťatko. Hovorili sme spolu o tom, ako trávia Vianoce, ale aj o tom, ako ich rodinný či profesijný život ovplyvnila koronakríza. Špeciál+ novín sme venovali našim rodinným zvykom a tradíciám počas Adventu i Vianoc. Ako rozlíšiť, ktoré tradície sú v poriadku a na ktoré by sme mali radšej zabudnúť, pretože sú poverami? Inšpirujte sa rodinnými zvykmi vybraných rodín. Ako sa spolu pripravujú na narodenie Ježiša?

V novinách nájdete aj naše stále rubriky Manželom+ a Rodičom+. Prinášame v nich 7 tipov ako mať dobrý sex a svedectvo manželov, ktorí sa po rokoch čakania stali za jeden rok trojnásobnými rodičmi.

Noviny Slovo+ vychádzajú ako mesačník od decembra 2016. Od júla 2018 aj s cirkevným schválením miestneho biskupa – arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.

TK KBS informovala Zuzana Verešová

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20201202024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]