[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 19. 01. 2021   Meniny má Drahomíra, Mário       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Sandri slávil bohoslužbu na otvorenie Východných dní v Ríme
P:3, 02. 12. 2020 06:51, ZAHRím 2. decembra (TK KBS) V pondelok 30. novembra 2020 sa v bazilike svätých apoštolov slávila eucharistická bohoslužba, ktorej predsedal kardinál Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi. Bohoslužba bola slávená pri príležitosti novény k sviatku Počatia Presvätej Bohorodičky svätou Annou, v rámci východných dní, ktoré sú tradičnou súčasťou každoročných príprav na sviatky Narodenia Pána.

Okrem kardinála Sandriho sa na slávení zúčastnili vladyka Giorgio Demetrio Gallaro, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Mons. Flaviano Al-Kabalan, prokurátor Sýrskej katolíckej cirkvi, Mons. Rafic Warcha, prokurátor Maronitskej cirkvi, Nareg Naamo, prokurátor Arménskej katolíckej cirkvi a rektor Pápežského arménskeho kolégia, ako aj mnohí ďalší východní duchovní pracujúci a študujúci v Ríme.

Na bohoslužbe odzneli spevy rozličných obradov, ktoré doplnil aj zbor baziliky. Prítomných potešilo predovšetkým arménske Svätý, svätý, svätý, ako aj na konci katavázia Christos Raždajetsja v podaní študentov z Podkarpatskej Rusi. Pre tých, ktorí sa nemohli kvôli pandémii osobne zúčastniť, bol možný aj prenos cez facebookový profil baziliky.

Kardinál Sandri sa v homílii prihovoril prítomným v spomienke na sviatok prvopovolaného sv. apoštola Andreja. Pripomenul duchovné spojenie, ktoré presahuje Stredozemné more a spája sa s oslavami u patriarchu Bartolomeja, ktorý sa pri svojej návšteve Ríma v máji 2018 modlil práve v tejto bazilike. Okrem tradičných miest konfliktu osobitne vyzdvihol Arménsko a obete konfliktu v Náhornom Karabachu. Pripomenul tiež, že čítanie na bohoslužbe od sv. Pavla hovorí o viere, ktorá je z ohlasovania. Dvanásti apoštoli sú pripomienkou dvanástich kmeňov Izraela, teda ľudu zmluvy. Pre Andreja a apoštolov mala viera počiatok v počutí slova o milosrdenstve a spáse. Takto patrili ku zvyšku Izraela, ktorý uveril prisľúbeniam. V Prečistej Bohorodičke, ktorá prijala Slovo a stala sa matkou Slova, nachádzame dokonale čistý zvyšok Izraela. 

-
Zdroj: TSKE / Daniel Černý( TK KBS, tske, dce, ml; pz ) 20201202006   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]