[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 01. 2021   Meniny má Gejza       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v Rakúsku sa pripojila k lockdownu a pozastavila bohoslužby
P:3, 02. 12. 2020 06:05, ZAHRakúsko 2. decembra (TK KBS) Cirkev sa pripája k lockdownu a pozastavila všetky verejné bohoslužby zatiaľ do 6. decembra 2020. Viac podrobností je možné nájsť na stránkach Kirche & Corona-Dossier, katholisch.at a bischofskonferenz.at.

Katolícka cirkev v Rakúsku pozastavila slávenie verejných služieb na obmedzený čas od 17. novembra do 6. decembra. Rozhodla o tom Rakúska biskupská konferencia v rámci nových opatrení pre slávenie bohoslužieb (aktuálne opatrenia).

Predmetné opatrenia odzrkadľujú príslušnú dohodu, ktorú dosiahlo šestnásť zákonom uznaných cirkví a náboženských spoločností počas videokonferencie s ministerkou kultúry Susanne Raab. „Počas dňa nech sú kostoly stále otvorené pre osobnú modlitbu,“ uvádza sa v smerniciach Rakúskej biskupskej konferencie. Za určitých okolností je navyše povolené také slávenie bohoslužieb, ktoré nie je prístupné verejnosti.

Ako sa uvádza v smerniciach, ide o nedeľnú bohoslužbu v úzkom kruhu (maximálne 5-10 osôb vrátane predsedajúceho), ktorú v mene celej farnosti slávi malá skupina vopred nahlásených osôb pri dodržaní sprísnených hygienických opatrení.

Biskupi ďalej rozhodli, že krsty a sobáše sa majú odložiť na neskorší termín. Pohreby sa môžu konať za účasti maximálne 50 ľudí. To platí aj pre pohrebné bohoslužby – teda slávenie omše alebo slávenie liturgie slova – bezprostredne pred alebo po pohrebe. Ďalej biskupi rozhodli, že „spoveď sa môže vysluhovať jedine mimo spovednice“, najlepšie v dostatočne veľkej a dobre vetrateľnej miestnosti, v ktorej je podľa smerníc dodržaná minimálna vzdialenosť dva metre. Odporúča sa nosiť ochranu úst a nosa, prípadne umiestniť medzi spovedníka a penitenta zástenu z plexiskla.

Agentúra Kathpress tiež zhromažďuje všetky správy a informácie o aktuálnom dianí v čase lockdownu a jeho dopadoch na Cirkev a náboženský život v Rakúsku (Corona-Dossier).

-
Zdroj: KathPress / Preložil: Stanislav Gábor( TK KBS, kath, ml; pz ) 20201202001   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]