[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie


NBS darovala biskupovi Judákovi mince s cyrilo-metodskou tematikou
P:3, 01. 12. 2020 23:07, DOMNitra 1. decembra (TK KBS) Nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák prijal 1. decembra 2020 na Nitrianskom hrade guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra v sprievode člena Bankovej rady RNDr. Karola Mrvu a prorektora Trnavskej univerzity prof. Miloša Lichnera, SJ. Dôvodom návštevy bolo odovzdanie daru Národnej banky Slovenska Nitrianskemu biskupstvu v podobe 15-ich bronzových odliatkov averzu a reverzu slovenských pamätných mincí s veľkomoravskou a cyrilo-metodskou tematikou za účelom oživenia Cyrilo-metodskej cesty na Nitrianskom hrade.

Z rúk guvernéra Národnej banky Slovenska si Mons. Judák prevzal bronzové odliatky a exemplár najnovšej pamätnej zlatej mince s motívom Svätopluka II. venovaný expozícii Diecézneho múzea na Nitrianskom hrade. Nitriansky diecézny biskup počas vzájomných rozhovorov vyjadril vďaku za vzácne dary a súčasne nádej, že vzbudia záujem verejnosti o poznávanie najstarších dejín Slovákov. Guvernér Národnej banky Slovenska zase vyjadril ochotu naďalej pokračovať vo využívaní historických motívov v rámci emisnej činnosti banky a tak prispievať k vzbudzovaniu hrdosti Slovákov na svoju históriu.

Národná banka Slovenska v rokoch 1994 – 2020 vydala celkom 8 pamätných euromincí s motívmi dôležitých udalostí z dejín a významných osobností, ktoré po stáročia ovplyvňovali kultúrne a historické povedomie Slovákov. Medzi ne sa radia aj príchod Konštantína a Metoda na veľkú Moravu, uznanie slovanského liturgického jazyka, ale aj panovníci z obdobia Veľkomoravskej ríše Svätopluk I. Mojmír I., Pribina, Rastislav, Mojmír II. a Svätopluk II. a samozrejme samotní slovanskí vierozvestcovia sv. Konštantín Cyril a Metod.

Účelom vzácneho daru Národnej banky Slovenska pre Nitrianske biskupstvo je pomoc pri zachovávaní národného duchovného a kultúrneho dedičstva pre súčasnú, ale aj budúce generácie aj takouto formou. Bronzové odliatky po ich vhodnej inštalácii v areáli hradu bude môcť obdivovať aj domáca verejnosť, či turisti, pútnici a návštevníci starobylej Nitry. Stanú sa vhodným doplnkom k pripomínaniu si národných dejín Slovákov prostredníctvom Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorej trasa prechádza aj územím Nitrianskej diecézy, mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja, a na ktorej budovaní Nitrianske biskupstvo aktívne participuje.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20201201042   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]