[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 12. 2022   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Rusnák: Veriaci človek by sa mal priznať a hrdo hlásiť k Cirkvi
P:3, 25. 11. 2020 11:20, DOM

Bratislava 25. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Slovensko čaká na budúci rok po desaťročí opäť sčítanie obyvateľov. Medzi otázkami, ktoré bude o nás štát zisťovať, je aj to, k akej cirkvi sa hlásime. K tejto skutočnosti by sa mal veriaci človek priznať a hrdo hlásiť. Povedal to v pondelkovej relácii Rádia LUMEN Občan bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák.

Podľa vladyku budú k tomuto kroku povzbudzovať aj biskupi. Tí sa budú snažiť osloviť aj ľudí, ktorí bohoslužby pravidelne nenavštevujú. Podľa odbornej garantky sčítania obyvateľov Ľudmily Ivančíkovej je dôležité, aby ľudia pri sčítaní uviedli odpovede na všetky otázky pravdivo. Tieto dáta totiž štát potom využíva pri plánovaní politík.

Sčítanie obyvateľov bude od polovice februára do konca marca budúceho roka. Prvýkrát bude prebiehať komplet elektronicky. Občanom, ktorí internet nepoužívajú, pomôžu odpovedať na otázky asistenti, ktorých vyčlenia obce. Odborná garantka sčítania Ľudmila Ivančíková zo Štatistického úradu hovorí, že je dôležité na otázky odpovedať pravdivo.

„Údaje, ktoré získa, môžu mať konkrétne dopady," uviedla Ivančíková „Jedna z informácií, ktorú bude štát zisťovať, je aj to, k akej cirkvi sa hlásime," povedala.

Podľa vladyku Petra Rusnáka by sme sa nemali báť prihlásiť k svojej viere. Biskup priznáva, že v mnohých ľuďoch je ešte dedičstvo komunizmu, keď sa viera považovala za niečo, čo má ostať skryté. „To je niečo, k čomu by sa človek mal slobodne priznať a hrdo sa k tomu aj hlásiť.“

Pre cirkvi je dôležité, aby sa k nim veriaci prihlásili aj preto, že finančný príspevok štátu bude podľa toho, koľko

obyvateľov sa ku ktorej cirkvi prihlási. Hovorí opäť vladyka Peter Rusnák: „My nebudeme robiť ramená. Je tu istá časť obyvateľstva, ktorá napríklad s týmto požaduje tento spôsob smerovania a tak ďalej a môže na základe toho tak trošku, poviem, lobovať.“

Vladyka Peter Rusnák avizoval, že slovenskí biskupi budú ľudí povzbudzovať, aby sa počas sčítania prihlásili k viere. „Čo sa týka toho smeru von, kde sú takí tí nerozhodní, tak tam práve by sa mohli použiť tie krátke také šoty, príhovory," uviedol. Cirkev vie využiť aj ďalšie informácie zo sčítania pri svojej pastorácii.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

( TK KBS, rlu, phu, ml; pz ) 20201125007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23