[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 07. 2022   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec presunul diecézny deň mládeže na nedeľu Krista Kráľa
P:3, 23. 11. 2020 09:27, ZAH

Vatikán 23. novembra (RV) „Urobme dobré rozhodnutie, aby sme žili, a nie živorili.“ To je odkaz pápeža Františka zo slávnosti Krista Kráľa. Na svätej omši vo Vatikánskej bazilike boli prítomné delegácie mladých z Panamy a Portugalska, ktoré si v závere odvzdali štafetu symbolov Svetových dní mládeže (SDM). Svätý Otec František pri tejto príležitosti upravil termín slávenia diecézneho dňa mládeže a presunul ho z Kvetnej nedele na Nedeľu Krista Kráľa – poslednú nedeľu liturgickho roka pred nástupom Adventu.

Panama hostila posledné SDM v roku 2019, v roku 2023 bude 38. svetové dni mládeže hostiť Portugalsko. Kríž sv. Jána Pavla II. i mariánsku ikonu Salus Populi Romani mali mladí z Portugalska prevziať už v apríli na Kvetnú nedeľu, avšak z dôvodu prvej vlny pandémie bola táto iniciatíva presunutá na november.

Príležitosťou na odovzdanie symbolov SDM bola dnešná svätá omša (videozáznam), ktorej pápež František predsedal v zadnej lodi baziliky. V homílii vychádzal z Ježišových slov o poslednom súde z Matúšovej 25. kapitoly (Mt 25,31-46). V závere slávnosti sa Svätý Otec osobitne prihovoril panamským a portugalským zástupcom mládeže. Pri tejto príležitosti oznámil svoje rozhodnutie presunúť termín Dní mládeže na diecéznej úrovni z Kvetnej nedele na Nedeľu Krista Kráľa. Vyjadril sa týmito slovami:

„Na záver tohto eucharistického slávenia srdečne zdravím všetkých vás tu prítomných i tých, čo nás sledujú cez médiá. Osobitný pozdrav patrí vám mladým, panamskej a portugalskej mládeži, reprezentovanej dvoma delegáciami, ktoré o chvíľu vykonajú veľavravné gesto odovzdania kríža a mariánskej ikony Salus Populi Romani, symbolov Svetových dní mládeže. Je to dôležitý krok v putovaní, ktoré nás privedie do Lisabonu v roku 2023.

A pokým sa pripravujeme na budúce interkontinentálne SDM, chcem nanovo spustiť aj jeho slávenie v miestnych cirkvách. Tridsaťpäť rokov od zriadenia SDM, po vypočutí si viacerých mienok i Dikastéria pre laikov rodinu a život, ktoré je kompetentné pre pastoráciu mládeže, rozhodol som sa presunúť počnúc od budúceho roka diecézne slávenie SDM z Kvetnej nedele na Nedeľu Krista Kráľa. V centre zostáva Tajomstvo Ježiša Krista, Vykupiteľa človeka, ako to vždy zdôrazňoval sv. Ján Pavol II., iniciátor a patrón SDM.

Drahí mladí, kričte svojím životom, že Kristus žije, že Kristus kraľuje, že Kristus je Pán! Ak vy budete mlčať, uisťujem vás, že budú kričať kamene (porov. Lk 19,40).“

Udalosť prenášali vatikánske médiá, v komentovanom priamom prenose ho vysielala aj slovenská televízia LUX. V spojení na diaľku boli zástupcovia biskupských konferencií a medzinárodných hnutí venujúci sa pastorácii mladých, ktorí sa od 18. do 21. novembra zúčastnili na medzinárodnom virtuálnom stretnutí s názvom: „Z Panamy do Lisabonu – povolaní k misionárskej synodalite“, ktoré zorganizovalo Dikastérium pre laikov, rodinu a život.

( TK KBS, RV, jb, rp; pz ) 20201123026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním