[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 23. 11. 2020   Meniny má Klement       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež k pasionistom: Kto je ukrižovaný láskou, dokáže pomáhať ukrižovaným
P:3, 19. 11. 2020 16:16, ZAHVatikán 19. novembra (TK KBS) Zamerajte svoju misionársku činnosť na tých, ktorí sú ukrižovávaní v našej dobe - povzbudzuje pápež František kongregáciu pasionistov pri príležitosti 300. výročia jej založenia. V liste adresovanom otcovi Joachimovi Regovi, generálnemu predstavenému Spoločenstva utrpenie Ježiša Krista, ako znie oficiálny názov kongregácie, Svätý Otec pripomína centrálnosť pamiatky Kristovho umučenia a veľkonočného tajomstva pre spiritualitu diela, ktoré svätý Pavol od Kríža začal od roku 1720 rozvíjať v kláštore na toskánskom Monte Argentario a ktoré je dnes rozšírené vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta.

Pápež František vo svojom posolstve pripomína, že jubilejné oslavy ponúkajú příležistost obrátiť sa k novým apoštolským cieľom a nepodľahnúť pokušeniu "nechať veci tak, ako sú" (porov. Evangelii gaudium, 25). "Prebývanie s Božím slovom v modlitbe a čítanie znamenia čias v každodenných udalostiach vám dovolí vnímať tvorivý dych Ducha, vanúceho v čase, ktorý poukazuje na odpovede očakávaní ľudstva," píše pápež a pripomína, že prechádzame dobou hlbokých zmien. "Ľudstvo sa ocitlo v špirále premien, ktoré spochybňujú nielen kultúrne prúdy, ktoré ho doteraz obohacovali, ale dokonca aj vnútornú konštitúciu jeho bytia. Príroda a vesmír, podrobené bolesti a ničotnosti spôsobené ľudskými manipuláciami (porov. Rm 8,20), vykazujú degeneratívne rysy, ktoré spôsobujú obavy. Tiež sa od vás žiada, aby ste rozpoznali nové životné štýly a nové formy jazyka k hlásaniu lásky Ukrižovaného a dosvedčili tak jadro svojej identity," zdôrazňuje Svätý Otec.

Na základe výsledkov poslednej generálnej kapituly zhŕňa línie, ktoré si kongregácia vytýčila, a zaznamenala v trojici slov: vďačnosť, proroctvá a nádej. Vďačnosť, ktorá prežíva minulosť v postoji Máriinho chválospevu a kráča do budúcnosti v logike lásky darovanej na kríži a stáva sa jej predĺžením v dejinách. Proroctvo znamená myslieť a hovoriť v Duchu Svätom. Keď prežívame modlitbu ako dych duše, môžeme zachytiť hnutia Ducha a hlásané slovo potom vždy zodpovedá potrebám prítomnosti. Nádej potom znamená vidieť v zrne, ktoré hynie, klas prinášajúci mnohonásobný úžitok. "Ide o to, aby ste vnímali vo svojich stále sa zmenšujúcich rehoľných a farských komunitách trvalo plodné pôsobenie Ducha, ktoré nás uisťuje o milosrdenstvo Otca, ktorý nás nikdy neopúšťa," píše pápež František pasionistom.

Ako ďalej pripomína, zakladateľ kongregácie svätý Pavol od Kríža, označuje vo svojich listoch Ježišovo Utrpenie za "najväčšie a najnádhernejšie dielo Božej lásky". Cítil, že v ňom svieti práve táto žiara a chcel roznietiť svet misijným pôsobením. "Neprestávajte klásť dôraz na svoje nasadenie pre potreby ľudstva,” povzbudzuje pápež. “Svoju misionársku činnosť zamerajte predovšetkým na tých, ktorí sú ukrižovávaní v našej dobe: chudobní, slabí, utláčaní a skartovaní najrôznejšími formami nespravodlivosti. Uskutočňovanie tejto úlohy si bude z vašej strany žiadať úprimné úsilie o vnútornú obnovu, ktorá sa odvíja z osobného vzťahu s Ukrižovaným a Zmŕtvychvstalým. Jedine ten, kto je ukrižovaný láskou, ako bol Ježiš na kríži, je schopný pomáhať slovami a účinnými skutkami. Nie je totiž možné presvedčiť iných o Božej láske iba cez verbálne a informatívne hlásanie. Sú potrebné konkrétne skutky, ktoré dovolia zakúsiť túto lásku cez našu lásku, ktorá sa dáva cez zdieľanie ukrižovaných situácií, takisto vydaním života až do konca, za zachovanie jasného vedomia, že medzi hlásaním a jeho prijatím vo viere prúdi Duch Svätý."( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20201119020   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]