[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Najspoľahlivejšími bankármi sú pre nás chudobní
P:3, 16. 11. 2020 10:51, ZAH

Vatikán 16. novembra (RV) Predposledná nedeľa liturgického obdobia Cez rok sa v Cirkvi už po štvrtý raz slávila ako Svetový deň chudobných. Svätý Otec František dopoludnia predsedal Eucharistii pri Oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra.

Medzi približne stovkou prítomných bolo aj viacero ľudí žijúcich v podmienkach núdze rôzneho druhu. Reprezentovali všetkých chudobných sveta, podobne ako aj niekoľkí dobrovoľníci a dobrodinci boli sprítomnením ľudí konkrétne praktizujúcich evanjeliovú dobročinnú lásku.

Pri slávení v zelenej liturgickej farbe so Svätým Otcom koncelebroval arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, ktorá každoročne organizuje a koordinuje aktivity Svetového dňa chudobných. Medzi koncelebrantmi bola aj desiatka ďalších kňazov tohto dikastéria. V homílii sa Svätý Otec prihovoril aj týmito myšlienkami:

„Ako máme konať službu, tak aby to bolo podľa Božej túžby? [V podobenstve] to pán vysvetľuje nevernému sluhovi: „Mal si teda moje peniaze dať peňazomencom, a ja by som si bol po návrate vybral, čo je moje, aj s úrokmi“ (v. 27). Kto je pre nás týmito peňazomencami – bankármi, ktorí dokážu zabezpečiť trvácny zisk? Sú to chudobní.

Nezabudnite: chudobní sú v centre Evanjelia. Evanjelium nepochopíme bez chudobných. Chudobní sú v samotnej osobnosti Ježiša, ktorý hoci bol bohatý, zriekol sa seba samého, stal sa chudobným, urobil sa hriechom, čo je tá najmrzkejšia chudoba.

Chudobní nám garantujú večný zisk a už teraz nám umožňujú obohatiť sa v láske. Pretože tá najväčšia chudoba, s ktorou treba bojovať je naša chudoba na lásku. Najväčšia chudoba, s ktorou máme bojovať je naša chudoba v láske.

Kniha Prísloví chváli ženu činorodú v láske, ktorej cena je väčšia nad perly. Hodno napodobňovať túto ženu, ktorá, ako hovorí text, „k chudobnému ruky vystiera“ (Pr 31,20): toto je to veľké bohatstvo tejto ženy. Podaj ruku tomu, kto je v núdzi, a nepredstieraj, že máš nedostatok: takto znásobíš talenty, ktoré si dostal.

Približuje sa doba Vianoc, čas sviatkov. Koľkokrát si nejeden človek kladie otázku: „Čo by som mohol kúpiť? Čo by som mohol ešte mať? Musím to ísť do obchodov nakúpiť.“ – Povedzme si inak: „Čo môžem darovať druhým?“ Aby sme boli ako Ježiš, ktorý dal seba samého a práve preto sa narodil v tých jasličkách.“

Tradičný obed s chudobnými v Aule Pavla VI. sa tento rok z dôvodu pandémie nekonal. Vo Vatikáne a vo farnostiach Ríma však rozdeľovali balíky s potravinami pre rodiny a jednotlivcov v situácii núdze. V týchto dňoch na viacerých miestach umožnili ľuďom v núdzi aj prístup k bezplatným zdravotným prehliadkam, testom na koronavírus a k očkovaniu proti chrípke.

Svätý Otec na tento deň tak ako po iné roky vydal aj textové posolstvo, tentoraz inšpirované slovami Knihy Sirachovho syna: „Podaj svoju ruku chudobnému“. Svetový deň chudobných, ktorý sa slávi vždy v 33. nedeľu cezročného obdobia, sa v rámci Cirkvi ešte len dostáva do povedomia. Svätý Otec František ho ustanovil na záver Roka milosrdenstva.( TK KBS, RV, jb, rp; pz ) 20201116028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]