[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Cyril Vasiľ SJ požehnal priestory Klenotnice Zemplínskeho múzea
P:3, 16. 11. 2020 10:40, DOM

Michalovce 16. novembra (TK KBS) Vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie, požehnal priestory Klenotnice Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Klenotnica je novou stálou expozíciou venovanou vzácnym pokladom minulosti. Návštevníkom chce predstaviť cenné, umelecko-historické, archeologické a numizmatické artefakty, ktoré sú späté s kaštieľom a regiónom Zemplína. Do zbierky vystavených sakrálnych predmetov prispela aj Košická eparchia. Pre expozíciu zapožičala vzácnu liturgickú súpravu a biskupské kríže, ktoré dostal vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup, ako dar od pápeža sv. Jána Pavla II. ešte začiatkom 90. rokov 20. storočia.

Vladyka Cyril vo svojom príhovore pripomenul dôležitosť uchovávania historickej pamäte, zvlášť v regiónoch, ktoré v dejinách mohli stáť na okraji veľkých udalostí. Novootvorená expozícia je dobrým dôkazom toho, že Zemplín nie je zabudnutým regiónom a má bohatú, aj keď často ešte neodkrytú históriu. Vždy bol a je dôležitou križovatkou národov, kultúr, a predovšetkým duchovných tradícii kresťanského Východu a Západu. Preto je dôležité tieto tradície objavovať, uchovávať a ponúkať ich aj ľuďom dnešnej doby.

Zemplínske múzeum a Gréckokatolícka cirkev už aj v minulosti pripravili niekoľko spoločných projektov. Išlo predovšetkým o organizáciu vedeckých konferencií a výstav, ktoré za Gréckokatolícku cirkev zastrešil Spolok sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Michalovciach. Aj vďaka týmto úspešným projektom sa vedenie múzea dohodlo s arcibiskupom Vasiľom na ďalších oblastiach, v ktorých by bola možná vzájomná spolupráca medzi múzeom a Košickou eparchiou.

( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20201116026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]