[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V USA zomrel emeritný vladyka Gerald Dino, pôvod mal na Slovensku
P:3, 16. 11. 2020 10:29, ZAH

USA 16. novembra (TK KBS) V sobotu 14. novembra zomrel vo Phoenixe vo veku 80 rokov emeritný vladyka gréckokatolíckej eparchie Phoenix, kyr Gerald Nicholas Dino.

Vladyka Gerald sa narodil 11. januára 1940 v Binghamtone, New York. Jeho predkovia prišli do Ameriky z východoslovenských obcí Habura a Čertižné. Pôvodne sa priezviskom volali Daňo. Vladyka bol po skončení kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda vysvätený na kňaza v marci 1965. Pôsobil vo viacerých farnostiach eparchie Passaic a v rokoch 1970-1972 pokračoval v Ríme na štúdiách na Pápežskom východnom inštitúte. V rokoch 1973-1979 pôsobil ako dekan seminára sv. Cyrila a Metoda, kde vyučoval okrem iného i patrológiu.

Pred menovaním za biskupa pre eparchiu Van Nuys bol dlhoročným protosynklom eparchie Passaic a farárom farnosti sv. Juraja v Linden, New Jersey. Ako človek, ktorý venoval službe cirkvi celý svoj život a mal veľké skúsenosti s administratívou, bol vo veku 67 rokov menovaný za sídelného biskupa eparchie Van Nuys. Menovanie bolo zverejnené 6. decembra 2007 na sviatok sv. Mikuláša, ktorý bol jeho patrónom.

Biskupské svätenie prijal v Arizone 27. marca 2008. Hlavným svätiteľom bol vtedajší metropolita Pittsburghu, kyr Basil M. Schott. Spolusvätiteľmi boli bývalý vladyka eparchie Van Nuys, kyr William Skurla a emeritný vladyka eparchie Passiac a jeho dlhoročný nadriadený, vladyka Andrew Pataki. Po vysviacke sa vladyka Gerlad s vervou pustil do práce a uskutočnil viaceré významné reformy.

Aj vďaka nemu bol prakticky po 16 rokoch fungovania ústredia eparchie v meste Phoenix kánonicky vyriešený tento stav a vo februári 2010 sa bývalá eparchia Van Nuys oficiálne premenovala na eparchiu Ochrany Presvätej Bohorodičky v meste Phoenix. Za jeho pôsobenia prišli do eparchie zo Slovenska aj otcovia František Murín a Milan Kašperek. Rovnako tak vysvätil na kňazov viacerých dlhoročných ženatých diakonov, ktorí si doplnili v Pittsburghu svoje teologické vzdelanie.

V roku 2010 prišiel v lete na Slovensko, kde sa zúčastnil hlavnej púte do Litmanovej a súčasne navštívil historické obce svojej rodiny, kde v Habure slávil aj svätú liturgiu a v Čertižnom navštívil chrám a pomodlil sa na miestnom cintoríne.

Po odchode na emeritúru v máji 2016 ostal pomáhať vladykovi Johnovi S. Pazakovi CSsR ako protosynkel. V jeho osobe stráca Cirkev veľmi srdečného a skúseného vladyku.

Eparchia Phoenix v posledných mesiacoch okrem neho prišla o troch ďalších kňazov. Zomrel dlhoročný farár farnosti v Anaheim, otec George Vida, bývalý farár Los Angeles, otec Melvin Rybarczyk, ako aj vojenský duchovný na dôchodku otec Julian Gnall, pôvodným rodinným menom Gnaľ, pochádzajúci po predkoch z obcí Šandal a Šapinec. Odchádza tak celá jedna generácia kňazov, ktorí dlhé roky pomáhali s pastoráciou gréckokatolíkov na Západe USA.

( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20201116025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]