[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec telefonoval s novozvoleným prezidentom USA Joeom Bidenom
P:3, 13. 11. 2020 15:58, ZAH

Vatikán 13. novembra (RV) Pápež František vo štvrtok 12. novembra telefonoval s novozvoleným prezidentom USA Joeom Bidenom. Potvrdil to riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. Ešte pred pápežovým telefonátom Joeovi Bidenovi blahoželal predseda Konferencie biskupov USA.

Joeovi Bidenovi už 7. novembra zablahoželal k volebnému víťazstvu predseda Konferencie biskupov USA Mons. José H. Gomez, arcibiskup Los Angeles. Vo svojom vyhlásení publikovanom vyjadril presvedčenie, že katolíci v tomto momente dejín majú povinnosť byť budovateľmi pokoja, bratstva a vzájomnej dôvery. Okrem iného píše:

„Ďakujeme Bohu za požehnanie slobody. V týchto voľbách prehovoril americký ľud. Teraz je tu čas pre našich lídrov, aby sa spojili v duchu národnej jednoty a zaviazali sa k dialógu a kompromisu pre spoločné dobro.

Ako katolíci a Američania máme naše priority a poslanie jasné. Sme tu, aby sme nasledovali Ježiša Krista, svedčili o jeho láske naším životom a budovali jeho kráľovstvo na zemi. Verím, že v tejto chvíli v amerických dejinách majú katolíci osobitnú povinnosť byť tvorcami pokoja, podporovať bratstvo a vzájomnú dôveru a modliť sa za obnoveného ducha opravdivého vlastenectva v našej krajine.

Demokracia si vyžaduje, aby sme sa všetci správali cnostne a so sebadisciplínou. Vyžaduje si, aby sme rešpektovali slobodné vyjadrovanie názorov a aby sme s druhými zaobchádzali so dobročinnou láskou a civilizovanosťou, hoci by sme aj hlboko nesúhlasili v našich debatách o záležitostiach zákona a verejnej politiky.

Takto konajúc, uznávame že Joseph R. Biden mladší získal dostatok hlasov na to, aby bol zvolený za 46. prezidenta Spojených štátov. Blahoželáme pánovi Bidenovi a uznávame, že sa radí k niekdajšiemu prezidentovi Johnovi F. Kennedymu ako druhý prezident Spojených štátov, ktorý vyznáva katolícku vieru.“

Toľko slová vyhlásenia Mons. Gomeza, predsedu americkej biskupskej konferencie, ktorý na záver svojho textu vyprosuje pre americký národ orodovanie Panny Márie:

„Nech nám pomáha spoločne pracovať na napĺňaní krásnej vízie amerických misionárov a zakladateľov - jeden národ, ktorý má nad sebou Boha, kde sa obraňuje posvätnosť každého ľudského života a zaručuje sa sloboda svedomia a náboženstva.“

Pokiaľ ide o telefonát Svätého Otca s Joeom Bidenom, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok ráno amerického času, informoval o ňom Bidenov a Harrisovej tím. V ich komunikáte na Twitteri i v oficiálnom vyhlásení sa okrem iného uvdza, že „zvolený prezident poďakoval Jeho Svätosti za požehenanie a blahoprianie a vyjadril ocenenenie líderskej úlohy Jeho Svätosti pri podpore mieru, zmierenia a pút vzájomnosti ľudstva na celom svete“.

Telefont pápeža Františka s novozvoleným americkým prezidentom Joeom Bidenom v ten istý deň potvrdil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni.

( TK KBS, RV, zk, jb, rp; pz ) 20201113024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]