[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež listom blahoželal k 40. výročiu Jezuitskej služby utečencom
P:3, 12. 11. 2020 16:15, ZAH

Vatikán 12. novembra (RV) Pápež František zablahoželal listom k 40. výročiu založenia Jezuitskej služby pre utečencov (JRS). Mnohí ľudia sú dnes nútení hľadať útočisko pred „vírusom nespravodlivosti, násilia a vojny“, zdôrazňuje Svätý Otec.

Jezuitská služba pre utečencov vznikla v 80. rokoch vďaka Božiemu služobníkovi pátrovi Pedrovi Arrupemu SJ, ktorý pôvodne pomáhal ľuďom utekajúcim pred vojnou vo Vietname.

Ako píše Svätý Otec v liste adresovanom medzinárodnému riaditeľovi JRS pátrovi Thomasovi H. Smolichovi SJ, prácu inštitúcie od počiatku vedie „hlboko kresťanská a ignaciánska túžba starať sa o blaho všetkých tých, ktorí v stave hlbokého zúfalstva“ nastupujú na člny. Platí to aj v dnešných časoch pandémie koronavírusu, ktorá zviditeľnila, ako sa celá ľudská rodina nachádza „na tej istej lodi“ čeliacej bezprecedentným ekonomickým a sociálnym výzvam.

„Mnohé osoby vo svete sú dnes nútené chopiť sa plavidiel a nafukovacích člnov v snahe hľadať útočisko pred vírusom nespravodlivosti, násilia a vojny“, zdôraznil pápež a pripomenul úlohu JRS pri šírení osvety ohľadom života utečencov a vysídlených osôb. Pápež ďalej píše:

„Je vašou životne dôležitou úlohou vystierať priateľskú ruku k tým, ktorí sú sami, oddelení od svojich rodín či opustení, sprevádzať ich a šíriť o nich hlas a predovšetkým, garantovať im príležitosti pre rast prostredníctvom vašich vzdelávacích a rozvojových programov. Vaše svedectvo Božej lásky v službe utečencom a migrantom je tiež základom pre budovanie „kultúry stretnutia“, ktorá jediná kladie základy pre opravdivú a trvalú solidaritu pre dobro ľudskej rodiny (Fratelli tutti, 216-217).“

Pápež verí, že pracovníkov JRS ani v budúcnosti „nebude môcť nič vyrušiť či odradiť od veľkodušnej odpovede na urgentné povolanie šíriť kultúru blízkosti a stretnutia prostredníctvom rozhodnej obrany práv“ tých, ktorých dennodenne sprevádzajú. Všetky ženy, deti i mužov, ktorí sa utiekajú o pomoc v Centre Astalli, Svätý Otec zveruje do ochrany Panny Márie - Nádeje a Útechy migrantov a odkazuje im: „Nech vedia, že pápež je nablízku im, ako aj ich rodinám a že na nich pamätá vo svojich modlitbách“.

( TK KBS, RV, zh, rp; pz ) 20201112037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]