[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Katedrále sv. Martina v Bratislave sa skončilo Svätomartinské trojdnie
P:3, 12. 11. 2020 09:40, DOM

Bratislava 12. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) V Katedrále svätého Martina v Bratislave na sviatok svätého Martina z Tours vyvrcholilo Svätomartinské trojdnie. Jeho súčasťou boli tri večerné sväté omše, ktoré slúžil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Svätý Martin je patrónom nielen katedrály v hlavnom meste, ale je mu zasvätená aj katedrála Spišskej diecézy a mnohé ďalšie kostoly či kaplnky. Hoci zomrel na konci štvrtého storočia, jeho život viery inšpiruje dodnes. Výber z myšlienok Svätomartinského trojdnia prináša v spolupráci s televíziou Lux Ján Heriban.

Svätomartinské trojdnie je podľa arcibiskupa Zvolenského príležitosť rozmýšľať nad tým, čo nám prináša dnešný život a čo preň potrebujeme. Veriacich pozval, aby na príhovor svätého Martina prosili o vnútorný pokoj, schopnosť vytvárať spoločenstvo a byť aj osobným svedkom viery. Ide o tri hlavné témy tohtoročného slávenia.

„Aj keď vonkajšie, mohli by sme povedať, technické podmienky života, ktorý žil náš svätec, boli iste odlišné, ako sú naše, tie najzákladnejšie skutočnosti, túžba človeka po istote, po vnútornom pokoji, po spoločenstve a potreba osobného svedectva sú rovnaké ako v časoch svätého Martina," uviedol arcibiskup Zvolenský.


V prvý deň tridua sa v homílii prihovoril generálny vikár Bratislavskej arcidiecézy pre klérus a sviatosti Daniel Ižold. Hovoril o vnútornom pokoji, ktorý je nevyhnutnou podmienkou toho, aby sme pozorne počúvali Boží hlas a objavovali jeho plán s nami. Nad motívom spoločenstva sa v druhý deň v príhovore zamyslel bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Uviedol, že pri budovaní skutočného spoločenstva je nevyhnutná dobroprajná diskrétnosť. Tá je však podľa neho v súčasnosti v kríze. „Nechce sa nám miesto verejne vytaseného meča slov radšej ticho niesť kríž osobnej, diskrétnej, trpezlivej komunikácie," povedal biskup Haľko.

Svätomartinské trojdnie ukončili v bratislavskej katedrále večernou svätou omšou s príhovorom na tému osobné svedectvo viery.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban

( TK KBS, jhe, ml; pz ) 20201112024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]