[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vládna ingerencia do právomocí biskupov je nebezpečný precedens
P:3, 11. 11. 2020 09:10, ZAH

Anglicko 11. novembra (TK KBS) Vo chvíli, kedy vláda zakazuje verejné bohoslužby, hoci biskupi nepovažujú za potrebné pristúpiť k takémuto rozhodnutiu, dochádza k prekročeniu nebezpečnej hranice. Biskupi Anglicka a Walesu prehovorili v tejto veci jasne: nevidia dôvody, ktoré by tento krok ospravedlňovali. Minulý týždeň teda došlo k nebezpečnému precedensu, kedy svetská vláda zasiahla do života Cirkvi, čo je znepokojujúce, nech už na to pozeráme z akéhokoľvek uhla - všíma si vo svojom komentári Dan Hitchens, redaktor britského periodika Catholic Herald.

Nielen cirkevné kruhy kritizujú nedostatočné argumenty a riadenie cez náhle dekréty. Chýba transparentnosť, dialóg, zlyhávajú kontrolné mechanizmy, ktoré demokratické spoločnosti zaviedli práve kvôli zabezpečeniu ochrany občianskych slobôd. Vo vyspelej demokracii by nemalo stačiť tvrdenie, že mimoriadna situácia si žiada mimoriadne opatrenia. Najmä tradícia anglosaského práva z pochopiteľných dôvodov vníma túto situáciu citlivejšie. Bývalá britská premiérka Theresa May vo svojom príhovore v Dolnej snemovni Spojeného kráľovstva upozornila, že keď "postavíme bohoslužobnú prax do ilegálnej situácie hoci s najlepšími úmyslami, vytvára sa precedens, ktorý v budúcnosti môže byť vládou zneužitý s tými najhoršími úmyslami".

Catholic Herald cituje vyjadrenie, ktorého autorom je bývalý sudca britského Najvyššieho súdu Jonathan Sumption. Boli sme vydesení natoľko, že sa vzdávame základných slobôd, konštatuje anglický právnik, a sme teda svedkami "nejdôraznějšieho pokusu vládnuť prostredníctvom dekrétov, k akému sa akákoľvek moderná demokratická vláda kedy odvolala", stávame sa iba "nominálnou demokraciou", čo je len zásterkou "autoritatívnej reality ".

Je dobré nezostávať hluchý k varovným hlasom prichádzajúcim z krajín s hlbšou demokratickou kultúrou. Napokon aj naša dejinná skúsenosť môže len potvrdiť záver, ku ktorému dochádza anglický novinár: akonáhle sa v nejakej krajine presadí autoritársky režim, je to často práve cirkev, ktorá tým trpí najviac zo všetkých.

( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20201111020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus