[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensko príde štátny sekretár Svätej Stolice kardinál Pietro Parolin
P:3, 11. 11. 2020 08:25, DOM

Michalovce 11. novembra (TK KBS) Na Slovensko príde v decembri štátny sekretár Svätej Stolice kardinál Pietro Parolin. Ako informoval apoštolský administrátor Košickej eparchie arcibiskup Cyril Vasiľ SJ s predstaviteľmi mesta Michalovce, kardinál príde na Slovensko ako pútnik, pričom navštívi jubilujúce mariánske pútnicke miesto v Klokočove. Z Ríma by mal priniesť a publikovať aj dekrét, ktorým sa Presvätá Bohorodička z Klokočova vyhlási za oficiálnu Patrónku Zemplína. Táto udalosť by bola zavŕšením spoločnej iniciatívy mestských zastupiteľstiev zemplínskych miest a gréckokatolíckej, rímskokatolíckej a pravoslávnej cirkvi z regiónu Zemplína, ktoré sa ešte v jari tohto roka spoločnou písomnou žiadosťou obrátili na príslušné vatikánske úrady. Mesto ponúklo súčinnosť pri organizovaní tejto slávnosti, ktorá má byť v nedeľu 27. decembra 2020 najprv v michalovskej Bazilike minor a popoludní toho istého dňa v samotnom Klokočove.

Vladyka Cyril zvýraznil na stretnutí s primátorom mesta Viliamom Zahorčákom postavenie Michaloviec ako prirodzeného centra Zemplína a juhovýchodného Slovenska, ale aj ako jedného z dôležitých duchovných centier Gréckokatolíckej eparchie Košice. Toto jeho vnímanie potvrdila aj anketa o Michalovčana storočnice (1919 – 2019), v ktorej na základe hlasovania verejnosti zvíťazil gréckokatolícky redemptorista, blahoslavený Metod Dominik Trčka, CSsR (1886 – 1959).

Obaja zhodnotili doterajšiu spoluprácu medzi Gréckokatolíckou cirkvou a mestom a ocenili možnosť vzájomnej kooperácie eparchie a mesta pri realizovaní viacerých projektov s duchovno-hodnotovým obsahom. V poslednom období išlo o spoluprácu pri propagácii Jubilejného roka slziaceho obrazu z Klokočova, ktorý je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej eparchie a dôležitým rozvíjajúcim sa centrom náboženského turizmu na brehoch Zemplínskej Šíravy.

Gréckokatolícka cirkev má v meste Michalovce tri dôležité centrá. Farnosť, cirkevnú materskú školu blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopku a kláštor gréckokatolíckych redemptoristov, ktorých chrám bol v roku 2012 vyhlásený za Baziliku minor. Preto chce hľadať v spolupráci s michalovskou miestnou samosprávou možnosti na skvalitňovanie pastoračnej starostlivosti o gréckokatolíckych obyvateľov Michaloviec a tak prispievať k celkovému zlepšovaniu verejného života v meste.

( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20201111017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]