[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 23. 11. 2020   Meniny má Klement       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Urbańczyk v OBSE: Rozvoj nie je čisto ekonomický rast
P:3, 08. 11. 2020 08:32, ZAHViedeň 8. novembra (RV) „Rozvoj krajiny nemôže byť obmedzený čisto na ekonomický rast“, ale „musí podporovať rozvoj každej osoby a celej osoby“. Tieto slová vyslovil stály pozorovateľ Svätej stolice pri OBSE vo Viedni Mons. Janusz Urbańczyk v utorok 3. novembra počas Stredomorskej konferencie OBSE za rok 2020. Pripomenul, že inklúzia, čiže začlenenie všetkých a ochrana posvätnosti života by v čase pandémie mali byť základnými princípmi politík jednotlivých vlád.

Stretnutie sa nieslo na tému: „Podpora bezpečnosti v stredomorskom regióne OBSE prostredníctvom udržateľného rozvoja a ekonomického rastu“. Zástupca Vatikánu počas neho zdôraznil, že „otázkam bezpečnosti by sa vždy malo čeliť globálnym spôsobom“, berúc do úvahy aj „otázky ako sú: energetická bezpečnosť, klimatické zmeny, migrácie a aktuálna ekonomická a finančná kríza vyhrotená pandémiou COVIDu-19.

„Často je úroveň ekonomického rastu istej krajiny jediným faktorom braným do úvahy v rámci rozvoja“, „avšak rozvoj, o ktorom hovoríme nemôže byť obmedzený čisto na ekonomický rast“. Skutočný rozvoj „musí podporovať rozvoj každej osoby a celej osoby“. „Nemôžeme dovoliť, aby bola ekonomika oddelená od ľudskej reality, ani rozvoj od civilizácie, v ktorej sa odohráva“, zdôraznil reprezentant Svätej stolice, pričom citoval slová Svätého Otca z novej encykliky Fratelli tutti (21):

„Niektoré ekonomické pravidlá sa ukázali ako efektívne pre rast, nie však pre integrálny ľudský rozvoj. Bohatstvo vzrástlo, avšak spolu s nerovnosťou, s tým výsledkom, že sa objavujú nové druhy chudoby“.
Mons. Urbańczyk zdôraznil, že pandémia má zvýšený dopad najmä na ženy, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu ako v ekonomike, tak aj celkovo v spoločnosti. Apeloval preto na zodpovednosť vlád chrániť ich dôstojnosť a zabezpečiť im sociálnu pomoc a adekvátnu kompenzáciu. Pandémia totiž zvýraznila veľkú spoločenskú nerovnosť.( TK KBS, RV, zk, rp; pz ) 20201108001   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]