[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Lockdown vrhá deti a mladých ľudí do rúk mafie a závislostí
P:3, 06. 11. 2020 09:15, ZAH

Taliansko 6. novembra (TK KBS) Uzavretie škôl vyvolá nezvratné škody v živote miliónov mladých Talianov. Varuje predstaviteľka talianskych rehoľných spoločenstiev angažovaných v školstve. Po skúsenostiach z jarného lockdownu sestra Anna Monia Alfieri nešetrí ostrými slovami. Upieranie prezenčnej výučby vrhá mladých ľudí do rúk mafie a závislostí. Pozeráme sa na vytváranie generácie bez perspektív, ktorá bude nútená splácať dlhy vytváraných dnešnou vládou.

Nový dekrét vyhlásený talianskym premiérom Giuseppem Conte nariaďuje gymnaziálnu a univerzitnú výučbu dištančnou formou. V krajoch s vyšším výskytom koronavírusu zostávajú doma tiež žiaci druhého stupňa základnej školy (od 7. triedy). Sestra Alfieri v rozhovore pre Vatkánsky rozhlas pripomína, že predstavitelia vzdelávacích inštitúcií odrádzali vládu od zatvárania škôl. Skúsenosť jarného lockdownu totiž preukázala, že výučba na diaľku sa v nižších spoločenských vrstvách vôbec neosvedčila.

"Podľa nás predstavujú opatrenia v novom dekréte vážne ohrozenie. Bolo možné a potrebné im predísť. Už jarné dištančné vyučovanie vyvolalo veľmi vážne problémy. 1,6 miliónov žiakov nemalo k vyučovaniu prístup. To sú fakty. Ide o študentov z najchudobnejších rodín, z najviac ohrozeného prostredia. 300 tisíc žiakov s postihnutím sa dostalo do úplnej izolácie. Pre nich a ich rodiny mal lockdown veľmi vážne dôsledky. Vo chvíli, keď bola škola zatvorená, pre mnoho žiakov sa ponúkala jediná alternatíva - mafia a camorra, ktoré sa dokázali venovať našej mládeži. Taká je realita. Značná časť žiakov stratí celý rok výučby. Dištančné vyučovanie delí našu spoločnosť na dve časti. Prehlbuje rozdiely v spoločnosti. V talianskom školstve sa prejavovali vážne nerovnosti už pred vyhlásením pandémie, ale Covid-19 ich ešte viac prehĺbil. 200 dní sme naliehali na vládu, aby sa nevracala k výučbe na diaľku, navrhovali sme celý zoznam alternatívnych riešení," hovorí sestra Alfieri.

Zároveň vymenúva najväčšie škody, ktoré utrpí táto generácia mladých ľudí: "Izolovanosť ich okráda o schopnosť dozrievať k dospelým vzťahom, vytvárame nenahraditeľnú kultúrnu medzeru a do tretice, neponúkame im perspektívu. Je potrebná vízia a tú možno ponúknuť jedine ak dôjde k súčinnosti medzi vládou, parlamentom a regiónmi. V tejto chvíli sú všetky akcie fragmentarizované," dodáva predstaviteľka združenia rehoľných spoločenstiev angažovaných v školstve, sestra Anna Monia Alfieri.

( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20201106018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]