[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu Rozmer
P:3, 04. 11. 2020 11:03, DOM

Bratislava 4. novembra (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s ňou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.

Obsah čísla 3/2020

Apoštol Pavol o súčasnej karikatúre viery – biblické slovo (autor: Dariusz Żuk-Olszewski)

Mysticizmus v západnom ezoterizme (1) – Náboženský esejista Tomáš Halík trefne tvrdí, že jedným zo znamení dnešných čias je záujem o mystiku. Avšak pojem mystika časom nadobudol obsahovo veľmi rôznorodé chápanie a označuje sa ním kdečo. Mystika sa objavuje vo všetkých náboženstvách ako veľmi osobitá skúsenosť človeka s duchovným svetom. V tomto seriáli sa zameriame na mysticizmus v západnom ezoterizme. Najskôr však vysvetlíme, čo je to vlastne mystika a čo mysticizmus a aký je rozdiel medzi mystikmi a tzv. mysticistami. (doc. Róbert Sarka)

Hudba ako metóda vábenia džinov – Marocké mystické bratstvá počas svojich nočných liečebných rituálov používajú hudbu ako kľúčový komunikačný prostriedok na oslovenie a prilákanie džinov. Podstatou tohto rituálu, naprieč bratstvami súhrnne označovaného ako líla, je (nie vždy explicitne priznaná) harmonizácia vzťahu obete s posadajúcim či sužujúcim džinom. Avšak táto posadnutosť je, eticky povedané, kultúrnym idiomom označujúcim množstvo psychických a psychosomatických ťažkostí. (Štěpán Kabeš)

Ezotericko-okultné praktiky v kontexte pastoračnej skúsenosti – Autor príspevku, vychádzajúc zo svojej bohatej pastoračnej praxe, sa zaoberá fenoménom rozličných, aj v dnešných časoch vyskytujúcich sa ezotericko-okultných praktík a poukazuje na to, v čom spočíva ich viditeľné, ale i skryté nebezpečenstvo. Čitateľom ponúka okrem teoretického uvažovania aj praktickú rovinu, z ktorej sa dá ľahším spôsobom poučiť a vyhnúť sa tak ich negatívnym vplyvom ohrozujúcim predovšetkým naše vnútro. (doc. Patrik Maturkanič)

Ako sa s mladými zhovárať o sektách? – Renomovaný poľský autor, filozof náboženstva špecializujúci sa na problematiku siekt a nových náboženských hnutí, prezentuje niekoľko veľmi praktických a užitočných rád, ktoré môžu uľahčiť prekonávanie viacerých ťažkostí vyskytujúcich sa pri diskusiách s mladými ľuďmi na citlivú tému pôsobenia siekt v súčasnej postmodernej spoločnosti. (Robert Tomasz Ptaszek)

1975 – falošný Armagedon – Pred rokom 1975 očakávali Jehovovi svedkovia po celom svete s neskrývaným oduševnením druhý príchod Ježiša Krista a s ním spojený zánik tohto „zlého systému vecí“. Napriek masívnej pozornosti, ktorej sa tento dátum v ich radoch v tom čase tešil, spoločnosť Strážna veža a jej poprední predstavitelia dnes marginalizujú a popierajú význam tejto udalosti s tvrdením, že šlo iba o nesprávnu interpretáciu jednotlivcov, nie o oficiálnu politiku vtedajšieho vedenia ich náboženskej spoločnosti. Avšak autor príspevku predkladá dôkazy, že tento argument sa nezakladá na pravde a ukazuje, ako sa organizácia Strážna veža stavia voči vlastnej minulosti a čo z toho v súčasnosti vyplýva pre milióny Jehovových svedkov. (Albert Lučanský)

O viere (1) – Dnes sa často hovorí o strate kresťanskej identity. Ako dôvod sa neraz predkladá výčitka, že sami kresťania sú vo svojej viere vlažní a formálni a ich viera je povrchná a slabá. Často sa javia len ako akísi religiózni štatisti, bez zásad a čitateľných postojov, ktorí sa navyše vzájomne osočujú a protirečia si. Počuť aj námietky, že načo je nám vôbec nejaká viera, keď sa na zemi beztak vedú vojny a páchajú mnohé neprávosti. Je teda viera pre človeka skutočne dôležitá? Čo je jej podstatou a ako sa prejavuje? Ak skutočne prežívame krízu viery, ako ju možno prekonať? (doc. Ľubomír Hlad)

Svet biblických symbolov (2) – Už odpradávna ľudia obdivovali krásu a plodivú silu prírody, preto sa často zobrazovala ako pekná žena so zvýraznenými časťami tela súvisiacimi s plodnosťou. Kým pre pohanský svet bol tento aspekt prírody zosobňovaný rôznymi božstvami, v Biblii vidíme predovšetkým obraz prírody ako Božej tvoriacej sily. Pre pohanské národy bola príroda posvätná, kopce, pramene, hory či stromy boli manifestáciou pohanských božstiev. Avšak prírodné motívy nachádzame aj v kresťanskom prostredí, a to od jeho počiatkov. V druhom pokračovaní seriálu sa pozrieme na prírodné symboly a priblížime, ako na prírodu nazerá Biblia. (Igor Janiga)

Bludné náuky a sekty v stredoveku (1) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti sme predstavili paulikánstvo, ktoré bolo zmesou viacerých orientálnych smerov (najmä dualistického manicheizmu) a kresťanstva. Paulikáni odmietali cirkevnú hierarchiu, sviatosti, Starý zákon a niektoré listy Nového zákona a tiež náboženské symboly, vrátane samotného kríža. (Branislav Dado)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

- - - - - -

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2020 a 2019 je po 10 eur. S časopisom sa môžu záujemcovia oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KBS informoval Boris Rakovský

( TK KBS, bra, ml; pz ) 20201104021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]