[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košický arcibiskup Bernard Bober sa dožíva jubilea 70. narodenín
P:3, 03. 11. 2020 14:33, DOM

Bratislava/Košice 3. novembra (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa dnes dožíva jubilea 70. narodenín.

"Pri tejto príležitosti mu rektor KU v Ružomberku Jaroslav Demko, celá akademická obec a študenti prajú v jeho pastierskej činnosti veľa síl a Božieho požehnania," informoval Martin Pinkoš z Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Mons. Bernard Bober sa narodil 3. novembra 1950 v Zbudskom Dlhom, v okrese Humenné. Za kňaza bol vysvätený 8. júna 1974 v Bratislave. Od roku 1974 bol kaplánom v Humennom, od roku 1975 v Snine a od roku 1977 v Zborove. Od roku 1978 bol farským administrátorom v Kecerovciach, od roku 1990 farárom-dekanom v Humennom a od roku 1991 bol generálny vikár.

Dňa 28. decembra 1992 ho Svätý Otec Ján Pavol II. menoval za titulárneho biskupa Vissalského a košického pomocného biskupa. Dňa 30. januára 1993 ho J. Em. Jozef kardinál Tomko v Dóme sv. Alžbety v Košiciach vysvätil za biskupa. Dňa 4. júna 2010 bol menovaný za košického arcibiskupa a dňa 10. júla 2010 kánonicky prevzal úrad arcibiskupa-metropolitu Košickej arcidiecézy.

Je podpredsedom KBS a veľkým kancelárom KU v Ružomberku. V rámci KBS je predsedom Komisie pre katechizáciu a školstvo, Subkomisie pre školské vyučovanie náboženstvá, Subkomisie pre katolícke školy a predsedom Rady pre Rómov a menšiny.

-

Gratulácia k dožitým sedemdesiatinám z Katolíckej univerzity v Ružomberku

Cum caritate oboedientia et misericordia. Toto je biskupské heslo Mons. Bernarda Bobera, ktoré znamená „S láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom“.

Zdá sa mi, akoby všetky tri slová boli v protiklade k dnešnej dobe.

Namiesto lásky preferujeme sebalásku, egoizmus, konflikt, nenávisť, úskočnosť.

Namiesto poslušnosti si ceníme agresivitu, odpor, vzdor, pýchu.

Namiesto milosrdenstva nám nechýba túžba trestať, stať sa vykonávateľom nami chápanej „spravodlivosti“, žiadame odplatu i pomstu.

Ale tomuto svetu máme ponúknuť iné svedectvo. Ako chlieb potrebuje soľ i kvas, aj my máme súčasnú civilizáciu pretvárať s láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom. S láskou k Bohu i k ľuďom, s poslušnosťou k Pravde, s milosrdenstvom, ktoré má byť dokonalé.

Nech nám biskupské heslo dnes jubilujúceho 70-ročného Mons. Bernarda Bobera je posilou do dnešných dní. Ďakujem pánovi arcibiskupovi, že aj funkciu veľkého kancelára KU vykonáva s láskou a zodpovednosťou. Pri tomto sa mi žiada aj dodať: priamo, férovo a odvážne.

Byť veľkým kancelárom Katolíckej univerzity v Ružomberku je výrazom veľkej zodpovednosti. Veľký kancelár zastupuje Konferenciu biskupov Slovenska na KU a KU pred Svätou stolicou, dbá o zachovávanie katolíckej náuky viery a mravov, potvrdzuje kandidáta na rektora a kandidáta na dekana, prijíma vyznanie viery od rektora, má právo zúčastňovať sa zasadnutí všetkých samosprávnych a riadiacich orgánov KU a fakúlt, Správnej rady a vedeckých rád a mohli by sme ďalej pokračovať mnohými právomocami.

Znamená to – okrem spomínanej zodpovednosti – aj prijatie aktívnej účasti na živote a rozvoji jedinej katolíckej univerzity u nás. Starosti (i radosti) na KU sú starosťami a radosťami veľkého kancelára. Vážim si, že Mons. Bernard Bober si „osvojil“ Katolícku univerzitu a viem, že mu dianie u nás leží na srdci a naviac nám pomáha modlitbou, radou, povzbudením i mnohými konkrétnymi skutkami.

Vaša Excelencia, otec arcibiskup,

prijmite aj od nás, ľudí z Katolíckej univerzity, prianie pevného zdravia, životnej spokojnosti, silu viery, a predovšetkým istotu Božej prítomnosti a lásky do Vašich ďalších produktívnych rokov! Nech Vás Najvyšší zahŕňa premnohými darmi pre úžitok nás všetkých!

To Vám praje

Jaroslav Demko, rektor

a celá Katolícka univerzita v Ružomberku

( TK KBS, ku, bbo, ml; pz ) 20201103026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]