[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charitný domov v D. Smokovci prechádza do správy spišskej charity
P:3, 02. 11. 2020 09:10, DOM

Bratislava 2. novembra (TK KBS) Charitný domov v Dolnom Smokovci je verejnosti už dlho známy ako miesto, kde ľudia môžu načerpať nielen fyzické, ale aj duchovné sily. Počas roka ponúka pre ľudí vždy zaujímavú ponuku rôznych duchovno-rekreačných pobytov.

Počas uplynulých dní však v správe tohto domova došlo k viacerým zmenám. Správu domova po Slovenskej katolíckej charite preberá od 1. novembra regionálna Spišská katolícka charita. „K zmene správy charitného domova v Smokovci do rúk Spišskej katolíckej charity sme pristúpili, aby bola zabezpečená už nevyhnutná rekonštrukcia. Cieľom je zachovať charitný domov ako miesto duchovnej i telesnej rekreácie v podmienkach vyhovujúcim súčasným (i budúcim) potrebám. Zároveň by sme touto cestou chceli poďakovať sestrám v Smokovci za ich zaslúžilú činnosť i modlitby a zaželať im veľa Božej milosti do ďalších rokov v ich ďalšom pôsobisku“, uviedol generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Erich Hulman.

Riaditeľ Spišskej katolíckej charity Pavol Vilček vníma túto situáciu ako veľkú výzvu: "Keďže je to dielo otca biskupa Vojtaššáka, pre Spišskú katolícku charitu je to výzva. Chceme prestavať a rozšíriť dnešný charitný domov a postaviť nové zariadenia pre starých a aj pre deti. Všetkým, ktorí nám chcú pomôcť vopred ďakujeme."

Charitný domov v Dolnom Smokovci má bohatú históriu. Jeho počiatky siahajú až do roku 1929, kedy biskup Vojtaššák kúpil tento domov pre potreby charity od grófa Karatsonyho. Pôvodne tu boli postavené dve budovy. Tretia stavba, dnešný charitný domov, bol postavený v roku 1938 ako ozdravovňa pre deti. Cez vojnu došlo aj k požiaru istých objektov. V roku 1949 bola väčšina objektov znárodnená a zostal len charitný domov, kde sa organizovali duchovné obnovy pre kňazov. Po roku 1990 štát vrátil Cirkvi majetok v Dolnom Smokovci a opäť sa tu obnovili duchovné cvičenia a rekreácia, ktoré trvajú až dodnes. Viac o tomto charitnom domove a Spišskej katolíckej charite je možné nájsť na stránke www.charitatatry.sk, alebo na stránke Spišskej katolíckej charity: www.caritas.sk

Spišská katolícka charita je samostatný právny subjekt Spišskej diecézy, konfederatívne združeným v Slovenskej katolíckej charite. Pôsobí a vyvíja svoju činnosť na území Spišskej diecézy, tzn. v regiónoch Oravy, Liptova a Spiša, príp. na území ostatných diecéz Slovenska alebo v zahraničí, prednostne pri humanitárnej pomoci so súhlasom diecézneho biskupa príslušnej diecézy. Na základe hodnôt kresťanskej lásky k blížnemu a vedomia ľudskej dôstojnosti Spišská katolícka charita pomáha ľuďom, ktorí sa nemôžu sami o seba postarať, či už je to v dôsledku starnutia, fyzického alebo duševného handicapu alebo nepriaznivých sociálnych podmienok. Hlavným poslaním je poskytovať všeobecne prospešné služby všetkým ľuďom bez akéhokoľvek obmedzenia.

TK KBS informovala Alžbeta Šutková

( TK KBS, asu, ml; pz ) 20201102027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]