[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Utečencom z Náhorného Karabachu pomáha aj katolícka charita
P:3, 29. 10. 2020 09:10, ZAH

Náhorný Karabach 29. októbra (TK KBS) Boje v Náhornom Karbachu pokračujú. Hlava arménskej apoštolskej cirkvi sa bojí ďalšej arménskej genocídy, tým skôr, že Azerbajdžan podporuje Turecko, ktoré pred sto rokmi vyhladilo milión arménskych kresťanov. „Na vyriešenie problému by stačilo uznať Náhorný Karabach ako samostatnú republiku, aby sa zaistila bezpečnosť jej občanov. To je to, čo očakávame od našich priateľov a od všetkých, ktorí chcú zastaviť druhý holokaust,”uviedol Karekin II., hlava arménskej apoštolskej cirkvi.

Do Arménska prúdi tisíce utečencov z Náhorného Karabachu. Pomáha im aj katolícka charita. Hovorí arcibiskup Raphael Minassian, katolícky ordinár v Jerevane: “Situácia je veľmi nebezpečná, až katastrofická. Cirkev robí všetko, čo je v našich silách. Všetci, bez výnimky, biskupi, kňazi a laici, pomáhame obrovskému davu utečencov, ktorí opustili svoje domovy v Náhornom Karabachu a našli útočisko v Arménsku. Teraz poskytujeme pomoc 16 000 ľuďom,” povedal pre vatikánsky rozhlas arcibiskup Raphael Minassian.

“Zima sa blíži a v tomto regióne je veľmi krutá. Teplota klesne na mínus 22 stupňov. Väčšinu utečencov tvoria ženy s deťmi a starší ľudia. Muži, ich manželia zostávajú tam, kde sú, bránia svoju zem. Ich domy boli zničené. Azerbajdžanská armáda útočí nielen na vojenské, ale aj civilné obyvateľstvo. Situácia je teda katastrofická. Nakupujeme potraviny a distribuujeme ich utečencom. Často ide o početné rodiny, aj s dvanástimi deťmi. Sú umiestnené v budovách, kde niekedy nie je k dispozícii elektrina. Snažíme sa ich teda nejako vybaviť, aby si mohli uvariť jedlo a zohriať sa. Stále dúfame, že bude existovať vzájomný rešpekt, rešpekt k identite a právo na sebaurčenie pre svoju budúcnosť,“ povedal arcibiskup.

( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20201029021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]