[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Prijímať život aj keď si žiada heroickú lásku
P:3, 29. 10. 2020 07:42, ZAH

Vatikán 29. októbra (RV) V pozdrave poľských pútnikov vo Vatikáne pápež František obrátil pozornosť k ochrane života od počatia až po prirodzenú smrť, najmä v súvislosti s najkrehkejšími a najbezbrannejšími ľudskými bytosťami. Petrov nástupca sa prihovára do rozbúrenej atmosféry po rozhodnutí poľského Ústavného súdu, ktorý označil eugenetické potraty za protiústavné.

Počas stredajšej generálnej audiencie vyslovil pápež František nový apel na ochranu života a odkázal na tohtoročnu 100. výročie narodenia Karola Wojtylu:

"Srdečne pozdravujem poľských pútnikov. 22. októbra sme oslávili liturgickú spomienku svätého Jána Pavla II. v tomto stom roku od jeho narodenia. Tento pápež vždy povzbudzoval k prednostnej láske k najposlednejším a bezbranným a k starostlivosti o každú ľudskú bytosť, od počatia až po prirodzenú smrť. Na príhovor Najsvätejšej Panny Márie a svätého poľského pápeža prosím Boha, aby vzbudil v srdciach všetkých ľudí úctu k životu našich bratov, najmä tých najkrehkejších a najbezbrannejších, a aby dal silu tým, ktorí ich prijímajú a starajú o nich, aj vtedy, keď si to žiada heroickou lásku. "

V mnohých poľských mestách prebiehajú v týchto dňoch manifestácie proti rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý 22. októbra vyhlásil eugenetický potrat za nezlučiteľný s ústavou. Rozhodnutie vyhovelo žiadosti predloženej v minulom roku 119 poslancami. Ako povedal predseda Poľskej biskupskej konferencie, arcibiskup Stanisław Gądecki, toto rozhodnutie bráni život, potvrdzuje, že "koncept života, ktorý si nezaslúži žiť, je v príkrom rozpore s princípom demokratického právneho štátu". V Poľsku je umelý potrat dovolený iba v prípadoch ťažkého ohrozenia života matky alebo sexuálneho násilia.

( TK KBS, RV CZ, job, rp; pz ) 20201029020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]